ODWAŻN!BB już wkrótce

Bielsko-Biała włącza się w tegoroczną kampanię 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet zapraszają do udziału w akcji pt. ODWAŻN!BB.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania poświęcona wspieraniu i koordynacji wszelkich działań na rzecz zlikwidowanie przemocy wobec kobiet na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Co roku w Polsce i na świecie odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Obie daty są symboliczne – 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 

Akcja ODWAŻN!BB rusza 19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Dzień wcześniej, 18 listopada o godzinie 10.00, w Kubiszówce zaplanowano pokaz filmu Hela w reżyserii Anny Kasperskiej (produkcja Rafał Sakowski). To historia o odwadze i determinacji tytułowej bohaterki, które w zderzeniu z dorosłością zostają wystawione na próbę. Film prezentowano już podczas uroczystej, wrześniowej gali Kongresu Kobiet, kto go jeszcze nie widział, może nadrobić zaległości. 

22 listopada o godzinie 18.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej pokazany zostanie film O tym się nie mówi w reżyserii Marka Osiecimskiego. To głośna produkcja oddająca głos kobietom pozbawionym wyboru w obliczu tragedii. Pokazuje losy kobiet, które po zajściu w ciążę dowiedziały się, że płód jest obarczony wadą rozwojową prowadzącą do śmierci tuż po narodzinach lub w niedługim czasie po przyjściu na świat. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor.

Wydarzeniem, którego nie można ominąć, jest planowana na 24 listopada Konferencja przeciwko PrzeMOCY. Będzie jej towarzyszyć m.in. spektakl Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej pt. Romeo i Julia. Co nas kusi? w reż. Agnieszki Szulakowskiej-Bednarczyk oraz koncert zespołu Highflyers. Sama konferencja jest podzielona na dwa moduły, tematyczne nawiązujące do przemocy: prawny i medyczno-psychoterapeutyczny.
Konferencja z udziałem Marii Sadowskiej oraz Anity Janci odbędzie się o godzinie 17.00 w BCK. 

Pomarańczowy marsz przeciwko PrzeMocy wyruszy 25 listopada o godz.17.00 z placu Chrobrego. 
– Im więcej będzie nas tego dnia, tym większy osiągniemy sprzeciw wobec dotykalnej niesprawiedliwości – podkreślają organizatorki. 

Bilety na Konferencję przeciwko PrzeMocy oraz emisję filmu O tym się nie mówi są dostępne on-line przez stronę Evenea lub stacjonarnie – od 14 listopada w kasie BCK, w Vital Clinic Centrum Medyczne oraz w Bielskiej Szkole Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej

– Rozwój świadomości na temat pogwałcania praw ze względu na płeć jest dla nas szczególnie istotny, a wzmocnienie solidarności kobiet w naszym regionie będzie miało ogromne znaczenie – podkreślają organizatorki akcji.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.