Spacery historyczne po mieście

Do udziału w dwóch spacerach o tematyce historycznej po centrum Bielska-Białej zaprasza mieszkańców Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego. Wycieczki poprowadzi Jacek Kachel – dziennikarz i historyk. Spacery są nieodpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy.

Pierwsza wycieczka pt. Dlaczego plac Wolności, Wolości się nazywa? zaplanowana jest na 19 listopada, początek o godzinie 10.00, miejsce spotkania – plac Wolności.

W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku historyk Jacek Kachel oprowadzając po placu, przypomni powstanie Czytelni Polskiej, rolę kulturotwórczą hotelu pod Czarnym Orłem, jak również omówi działalność Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Przypomni także historię Bitwy nad Białą, wymarszu ochotników do legionów czy też całkowicie zapomniane dzieje pomnika Czynu Legionowego, który tam się znajdował.

Druga wycieczka pt. Co widziała ulica Zamkowa? Jak zmieniała się na przestrzenia lat ulica Zamkowa i jej otoczenie? odbędzie się 3 grudnia o godzinie 10.00, miejsce spotkania plac Bolesława Chrobrego.

Jacek Kachel przypomni następujące zagadnienia: wysoki trotuar, tramwaje w mieście i ich legendarną już trasę, wyburzenia lat 70. XX wieku przy ul. Zamkowej, teatralny tramwaj, teatr i jego przebudowę, historię sztucznej trawy i fontanny. Ponadto omówiona zostanie historia pierwszej kobiety w spodniach na ulicach Bielska, placu Chrobrego na przełomie wieków oraz poczty w Lubljanie – bliźniaczej z naszą, bielską.

Zapisy na spacery będą odbywać się od 14 listopada w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pod numerem telefonu 33 4971 769.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.