11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. W tym dniu obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez nasz kraj wolności po 123 latach zaborów. Z tej okazji we wszystkich gminach powiatu bielskiego zaplanowano szereg uroczystości i wydarzeń o charakterze patriotycznym, które prezentujemy poniżej.

GMINA BESTWINA

11 listopada 2022 r. o godzinie 8:30 w Kościele pw. WNMP w Bestwinie odbędzie się uroczysta msza święta za ojczyznę. Następne gminne delegacje złożą kwiaty przy tablicy znajdującej się na budynku Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka, upamiętniającej pobyt gen. Józefa Hallera w Bestwinie. Uroczystości towarzyszyć będą: wystawa archiwalnych zdjęć Józefa Hallera oraz wystawa malarstwa Haliny Klimczyk-Gawędy „Malarstwo i piękno”.

Zobacz plakat

GMINA BUCZKOWICE

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Buczkowice rozpocznie msza święta w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona 11 listopada o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach. W dalszej kolejności spod kościoła nastąpi przemarsz  w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic pod pomniki przy ul. Wyzwolenia, gdzie nastąpi złożenie kwiatów przez gminne delegacje mundurowe, samorządowe, szkolne i lokalne. Uroczystość uświetni występ chóru „Echo” i grupy teatralnej „ZwT”.

Zobacz plakat

GMINA CZECHOWICE-DZIEDZICE

Uroczystości miejskie rozpoczną się 11 listopada o godz. 10:00 pod Pomnikiem Wolności na Skwerze Stulecia. O godz. 11:00 w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych nastąpi uroczysta msza święta. Po niej około godziny 12:00 delegacje złożą kwiaty na cmentarzu przy zbiorowej mogile poległych i pomordowanych w I i II Wojnie Światowej oraz pod tablicą upamiętniającą miejsce wymarszu legionistów. Uroczystości będzie towarzyszyć XXX Bieg Niepodległości głównymi ulicami miast oraz V Czechowickie Śpiewanie z „Czwórką” na Skwerze Stulecia. 12 listopada o godzinie 10:00 na strzelnicy sportowej przy ul. Barlickiego 30 A odbędą się otwarte zawody strzeleckie.

Zobacz plakat 

GMINA JASIENICA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jasienica rozpoczną się o godz. 9:00 mszą święta w kościele pw. Świętego Jerzego w Jasienicy. Następnie około godziny 10:15 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem pamięci. Uroczystości uświetni koncert „Nasza Niepodległa” w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy.

Zobacz plakat

GMINA JAWORZE

W jaworzańskim Kościele pw. Opatrzności Bożej 11 listopada o godzinie 10.30 odbędzie się msza święta za ojczyznę, po której nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przez władze samorządowe pod tutejszymi pomnikami. Obchodom towarzyszyć będzie Orkiestra Dęta Glorieta.

Zobacz plakat

GMINA KOZY

W gminie Kozy uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. świętych ap. Szymona i Judy Tadeusza. O godzinie 10:00 nastąpi uroczyste wciągniecie flagi na maszt, a po nim ceremonia złożenie kwiatów na pl. ks. K. Kochaja. Uroczystościom towarzyszyć będzie XII Bieg niepodległości oraz rodzinna gra terenowa „Tropem Niepodległej po Kozach”.

Zobacz plakat

GMINA PORĄBKA

Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Porąbce rozpocznie się o godzinie 11:00. Następnie na parkingu przy Urzędzie Gminy Porąbka zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu, przemówienie okolicznościowe oraz oficjalną prezentację masztu z okazji rocznicy zwycięstwa Bitwy Warszawskiej w ramach akcji „Pod biało-czerwoną”. Oprawę artystyczną uroczystości  zapewni Orkiestra Dęta DK w Porąbce.

Zobacz plakat

GMINA SZCZYRK

W gminie Szczyrk 11 listopada o godzinie 12:00 w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się tradycyjna msza patriotyczna., podczas której wystąpi chór im ks. Kabisa ze Szczyrkowskiego Centrum Kultury. Po mszy odbędzie się Akademia Patriotyczna w wykonaniu Szkolno Regionalnego Zespołu Klimczok – działającego przy SP nr 2.

Uroczystościom towarzyszyć będzie „Biało-czerwony bieg pod Skrzycznem oraz symboliczny „Marsz Radości z Niepodległości” z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz plakat

GMINA WILAMOWICE

W Sanktuarium Św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach  11 listopada o godzinie 9:00 odbędzie się uroczysta msza święta za ojczyznę oraz poległych, po której nastąpi złożenie kwiatów pod krzyżem. Następnie w Sali OSP w Wilamowicach odbędzie się akademia przygotowana przez młodzież szkolną, występ zespołu regionalnego „Wilamowice” oraz koncert kwartetu smyczkowego pod przewodnictwem Sebastiana Niemczyckiego.

Zobacz plakat

GMINA WILKOWICE

Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczną się przed Urzędem Gminy Wilkowice 11 listopada o godzinie 10:00 . Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bohaterów Odrodzenia Ojczyzny” przy akompaniamencie Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej nastąpi o godzinie 10.15.  Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wilkowicach w oprawie artystycznej w wykonaniu SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach.

Zobacz plakat

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.