Jasienica: Nagroda dla pszczelego rancza

Krzysztof Gruszka, prowadzący z rodziną Pszczele Ranczo w Międzyrzeczu Górnym, wygrał Konkurs na Pszczelarza Roku w kategorii pszczelarstwo hobbystyczne.

Nagrodę Krzysztof Gruszka odebrał w czwartek 20 października podczas uroczystej gali konkursu, zorganizowanej w sali Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Rodzina Gruszka pod kierunkiem Krzysztofa prowadzi pasiekę od 4 lat.

jednak rodzinne doświadczenia w hodowli pszczół sięgają lat 50 ub. wieku. To właśnie wtedy, dziadek Krzysztofa przywiózł ule z Zarzecza koło Chybia do Międzyrzecza i opiekował się rodzinami pszczelimi. Właśnie do tych tradycji Krzysztof Gruszka nawiązał po 60 latach, gdy wraz z rodziną postanowił poprowadzić pasiekę. W 2019 r. po zapoznaniu się ze specjalistyczną literaturą i przebyciu szkoleń – przede wszystkim Krzysztof przy wsparciu syna Łukasza – przygotowali dwa ule i zasiedlili je pszczelimi rodzinami. W ciągu tych czterech lat ich pasieka urosła do 70 uli, jak szacują, zamieszkuje je ponad 4 miliony tych sympatycznych i pożytecznych owadów.

Do konkursu Pszczele Ranczo zgłosił Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. Już w ubiegłym roku pasieka z Międzyrzecza Górnego dostała się do finału, w tym roku wygrała konkurencję, w której wystartowała. Wraz z przystąpieniem do rywalizacji należało wypełnić wielostronicową ankietę. Następnie kapituła konkursu wizytowała pasiekę, oceniając jej prowadzenie, samego pszczelarza i jego rolę w lokalnej społeczności na rzecz środowiska i promocji pszczelarstwa w Polsce. Z kolei miód trafił do laboratorium, gdzie poddany został szczegółowej kontroli. Te czynniki zadecydowały o zwycięstwie pasieki państwa Gruszka w jednej z kategorii konkursu.

VIII edycję Konkursu na Pszczelarza Roku zorganizowała Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Gmina Jasienica

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.