Spartakiada gospodyń

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na jubileuszowej X Spartakiadzie Kół Gospodyń Wiejskich „Zabawy naszych przodków” spotkały się drużyny pań, stęsknione dobrej zabawy i odrobiny szaleństwa.

Spartakiada rozgrana została 22 października w Hali Sportowej w Brzeszczach. Już dawno w jednym miejscu nie było tak wielkiej dawki dobrej energii, zapału, zagorzałej rywalizacji i wyśmienitego humoru. Zjechało się 15 drużyn KGW z czterech powiatów Podbeskidzia oraz mnóstwo kibiców. Łącznie o Puchar Burmistrza Brzeszcz walczyło 90 zawodniczek, wśród nich były reprezentacje gospodyń z gminy Jasienica: KGW Bielowicko, KGW Grodziec, KGW Jasienica i KGW Mazańcowice.

Panie z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które przypominały o dawnych wiejskich zabawach podwórkowych, m.in. biegu z jajkiem na łyżce, strzałach na malutką bramkę z dużej odległości, rzutach ziemniakami do celu, zabawnym torze przeszkód z prowadzeniem piłki miotłą, wieszaniu i ściąganiu prania, rzucie kapeluszem na odległość czy nawlekaniu koralików. Ogromnych emocji i nie lada sprawności wymagało przeplatanie obręczy hula-hoop przez trzymające się za ręce zawodniczki.

Drużyny startowały w 6-osobowych składach, złożonych z pań, które są członkiniami KGW oraz ukończyły 35 lat. Dzięki spartakiadzie wiele Kół odmłodziło swoje szeregi. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów, pamiętając, że podlega to ocenie jury w pierwszej konkurencji zawodów, jaką było zaprezentowanie drużyny w zabawny sposób. Gospodynie wykazały się wielką pomysłowością, prezentując się jako eleganckie damy na wakacjach, żabki, myszki, niemowlaki, przedszkolaki i w wiele innych kreacjach.

Do walki o zwycięstwo zagrzewała wspaniała publiczność.

W spartakiadzie nie ma przegranych, toteż wszystkie drużyny otrzymały wspaniałe podziękowania, medale i pamiątkowe upominki. Symbolicznie natomiast ustawiono podium i wręczono 5 pucharów. I tak: największy Puchar Burmistrza Brzeszcz za 1 miejsce wywalczył zespół KGW Zaborze gm. Chybie. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Pruchna, zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja z KGW Zbytków – oba koła z gm. Strumień. Puchar za IV miejsce zdobyło KGW Jasienica pow. bielski, a za V drużyna Super Star Brzeszcze złożona z członkiń KGW z gminy Brzeszcze. Ponadto uczestniczyły drużyny z KGW: Bielowicko, Bąków, Bystra, Cieszyn-Mnisztwo, Grodziec, Koniaków, Kurów, Mazańcowice, Pławy i Zabłocie. Panie z KGW Brzeszcze, Brzeszcze-Bór, Jawiszowice, Wilczkowice, Dzięgielów, Ustroń-Lipowiec, przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne potrawy i przetwory.

Spartakiada miała na celu głównie prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa oraz innego dorobku kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek i bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom oraz kibicom wspaniałą zabawę i integrację środowiska.

Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury w Brzeszczach, Koła Gospodyń z Gminy Brzeszcze oraz Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej (RZRKiOR). Oficjalnego otwarcia Spartakiady dokonali: zastępca burmistrza Brzeszcz Łukasz Kobielusz, Waldemar Pieczara, przewodniczący Rady RZRKiOR, i Danuta Kożusznik, prezes Zarządu RZRKiOR. O konieczności dbałości o zdrowie pań przypominało bardzo aktywne w Brzeszczach Koło Amazonek, zaś nad bezpieczeństwem medycznym uczestników spartakiady czuwali przedstawiciele Zintegrowanej Służby Ratowniczej – Partnera Spartakiady.

Danuta Kożusznik,

Prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej

Gmina Jasienica

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.