Bielsko-Biała: Młodzi, utalentowani, wrażliwi

Młodzi literaci znowu zaskoczyli dojrzałością swoich prac wysłanych na Ogólnopolski Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2022.

21 października w Spółdzielczym Centrum Kultury Best na Złotych Łanach dokonano podsumowania kolejnej odsłony konkursu literackiego Lipa 2022, którego honorowym patronem był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 

– Prawdziwymi sprawcami tego konkursu jesteś wy, młodzi utalentowani i wrażliwi, którzy przysyłacie swoje prace na konkurs i chcecie z najdalszych zakątków naszego kraju przyjechać do naszego miasta. Wiem, jakim trzeba być twardzielem w dzisiejszych czasach, aby zajmować się poezją, literaturą i tworzyć. By tego dokonać, trzeba nabyć umiejętność zatrzymania się, obserwowania i wyciągania wniosków, co jest niezmiernie trudne, gdy wszyscy pędzimy. Dzisiaj jest to święto was laureatów, którzy zostaliście ocenieni przez wybitnych fachowców zasiadających w jury. Gratuluje i życzę dalszych sukcesów – mówił, wręczając wyróżnienia laureatom konkursu, prezydent Jarosław Klimaszewski. 

W tegorocznym XL Wojewódzkim i XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa wzięło udział 361 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 971 utworów. 197 uczniów szkół podstawowych przesłało 447 utworów, 135 uczniów szkół średnich zaprezentowało 412 prac, 29 dorosłych laureatów poprzednich lipowych przeglądów nadesłało 112 dzieł literackich.

Na Lipie pojawiły się dzieła autorów ze wszystkich zakątków kraju – od Pomorza po Podkarpacie i Podhale. Jury – Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) – postanowiło uhonorować drukiem w lipowym almanachu tradycyjnie teksty stu autorów. 

– Brak tekstów, które świadczą o obcowaniu młodych ludzi zwłaszcza ze szkół podstawowych z przyrodą. Wygląda to tak, jakby większość dzieci i młodzieży nie miała w ogóle kontaktu z naturą lub też przeżyć związanych z jej cudownościami nie potrafiła zarejestrować w sposób literacki – mówił Tomasz Jastrun.

– Ich prace liryczne wyróżniały się często znakomitą kondensacją emocji, syntezą formy czy umiejętnościami odnajdywania poezji w najprostszych przejawach życia. Autorzy tekstów prozatorskich zdumiewająco celnie podejmowali trudne tematy naszej rzeczywistości, których nie szczędzą nam politycy krajowi i zagraniczni. Lipa zresztą zawsze była sejsmografem społecznych wydarzeń. Tak było jeszcze za czasów komuny, tak jest też obecnie. Wielu młodych twórców nosi z sobą również zwierciadło karykatury, piętnując wszystko, co złe na tym najlepszym ze światów…- dodał Tomasz Jastrun. 

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.