Jasienica: Wkrótce gotowa druga droga

Prace przy budowie drugiej drogi do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej dobiegają końca. Całość będzie gotowa w drugiej połowie października.

Przypomnijmy, że wójt Janusz Pierzyna na budowę drugiej drogi do Strefy pozyskał 4,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To w całości wystarczy na pokrycie kosztów inwestycji.

Jak wyjaśnia wójt drugi dojazd do jasienickich terenów przemysłowych znacząco poprawi komunikację w całym rejonie.

– Mimo kłopotów w gospodarce, związanych z wojną na Ukrainie i wysoką inflacją, zainteresowanie gruntami w naszej Strefie przemysłowej nie słabnie. Właśnie sprzedaliśmy kolejną działkę, a na tych wcześniej kupionych trwają inwestycje i niektóre z nowych przedsiębiorstw już działają – wyjaśnia Janusz Pierzyna.

Droga ma długość 620 metrów i łączy tzw. południowy sięgacz Strefy z przebudowywaną obecnie drogą powiatową Rudzica-Międzyrzecze Górne. Jezdnia na całej długości ma szerokość 7 metrów, został tu zbudowany również chodnik i utwardzone pobocze. Aby przekroczyć głęboki jar z płynącym strumieniem wybudowano przepust ramowy, zaś wzdłuż drogi również odwodnienie, kanalizację deszczową oraz oświetlenie. W najbliższym czasie rozpocznie się układanie warstw bitumicznych na jezdni.

Drugi dojazd do Strefy połączony będzie z przebudowywaną właśnie drogą powiatową Rudzica – Międzyrzecze Dolne. Jak zaznacza wójt Janusz Pierzyna, także na tym odcinku prace postępują, choć pojawił się poważny problem. Inwestycję za 18 mln zł prowadzi właściciel drogi, a więc Powiat Bielski, choć Gmina Jasienica partycypuje w kosztach. Wyłoniony w ub.roku wykonawca ostatnio zwrócił się do Powiatu o dodatkowe ponad 2 mln zł, a podniesienie ceny tłumaczy wysoką inflacją i związanymi z nią podwyżkami kosztów, m.in. materiałów.

– Choć to nie my jesteśmy właścicielem tej drogi, ale jednak masowo korzystają z niej nasi mieszkańcy, to ważne połączenie. Dlatego na prośbę starosty dołożymy się z naszego gminnego budżetu sumą 1 mln zł – wyjaśnia wójt.

Janusz Pierzyna dodaje, że liczy na Powiat Bielski przy realizacji innego ważnego fragmentu układu komunikacyjnego w gminie Jasienica – przebudowy ciągu skrzyżowań z trzema rondami przy zjazdach i wjazdach na drogę ekspresową S52. Przypomnijmy, wójt Janusz Pierzyna pozyskał z funduszy rządowych 10 mln zł na większą część przebudowy tego układu, brakuje jednak pieniędzy na budowę trzeciego ronda, o które ma wystąpić właśnie Powiat Bielski. – To znacząco przybliży nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji – mówi wójt.

Gmina Jasienica

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.