Zabezpiecz swoje mieszkanie przed włamaniem

Maj to okres częstszych wyjazdów, zarówno tych dłuższych jak i krótszych. Zróbmy wszystko, aby były one spokojne i bezpieczne, a przede wszystkim bez odwiedzin niechcianych „gości”. Pamiętajmy, że dłuższe domowe nieobecności spowodowane wyjazdem i wypoczynkiem sprzyjają sprawcom włamań i kradzieży. Dlatego nie zapominajmy o tym, że najlepszym zabezpieczeniem naszych domów zawsze będzie dobry i uczynny sąsiad.

W ciągu ostatniej doby na terenie Bielska-Białej doszło do dwóch kradzieży z włamaniem do mieszkania. Małżeństwo seniorów ze śródmieścia straciło gotówkę i kosztowności warte blisko 25 tysięcy złotych. Ich sąsiedzi również padli ofiarą włamania i stracili gotówkę, którą przechowywali w mieszkaniu.

Bielscy policjanci przypominają!

 • Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsze zabezpieczenie do ochrony piwnic.
 • Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
 • Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
 • Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio – stwarza pozory, że mieszkanie „żyje”. Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
 • Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
 • Poproś przyjaciółkę, aby przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
 • Niech wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
 • Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień chociaż jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłeś, tylko zostały Ci skradzione?
 • Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz do rodziny za granicę. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
 • Nie chwal się, że kupiłaś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
 • Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów.
 • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe – nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.
 • Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj.
 • Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewna, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sama też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.