Nadeszła wiosna i ruszyliśmy do ogrodów, działek, sadów, skwerów, aby uprzątnąć zimowy bałagan, przygotować grunt pod nowe sadzonki, które tylko czekają, by się u nas zadomowić. Należy się przy tym zastanowić, czy warto sadzić sosnę w ogródku i jakie konsekwencje będą miały nasze działania. Bo wybór drzewa ma znaczenie, o czym przypomina TAURON Dystrybucja.

Posadzone drzewo będzie rosło i towarzyszyło nam przez lata. Obowiązkiem właściciela jest więc odpowiednia pielęgnacja i dbanie o nie w taki sposób, by rosnąc, nie blokowały ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych, by nie zasłaniały sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego. A także by nie wrastały w przewody dostarczające prąd. Mamy wtedy do czynienia z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia ludzi. Może bowiem dojść do porażenia prądem.

Gałęzie rosnące w pobliżu przewodów mogą również spowodować awarie sieci elektroenergetycznej. Zwłaszcza w połączeniu z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, jak: wichury, nawałnice, orkany. Również zimą – ośnieżone, oblodzone gałęzie powodują takie zagrożenie. Dlatego warto regularnie przycinać gałęzie i kształtować korony drzew, tak by nie dopuścić do tego typu sytuacji. Jeśli jednak gałęzie znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, o pomoc w przycince należy się zwrócić się do specjalistów: dendrologów lub arborystów, którzy przytną gałęzie w odpowiedni i bezpieczny sposób.

Można też podejść do tematu sadzenia z odpowiednim planem i wybrać takie drzewa i krzewy, które rosną w miarę nisko, mają delikatne, cienkie gałęzie, a ich korony dają się łatwo kształtować. Przykłady takich gatunków znajdują się na poniższej infografice. Pozostałe gatunki, a także inne ciekawe i przydatne informacje na temat sadzenia drzew można znaleźć w poradniku przygotowanym przez TAURON Dystrybucję, do pobrania tutaj: www.tauron-dystrybucja.pl/co-sadzic-by-nie-przesadzic a także w krótkich, edukacyjnych animacjach, które znajdują się tutaj: Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody – YouTube i tutaj: TAURON | Prąd w zasięgu. Czy można kosić trawę po deszczu? – YouTube.

UM BB

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.