Chustotańce w centrum Bielska-Białej

W piątek, 6 maja, należy przygotować się na rozkoszny widok tańczących mam z maluszkami przytulonymi do nich w specjalnych chustach. O godz. 15.30 chustotańce rozpoczną się na placu Ratuszowym. Tanecznym krokiem panie z dziećmi przemieszczą się ulicą 11 Listopada na plac Bolesława Chrobrego i Rynek. W ten sposób będą sławić radosne macierzyństwo i promować idę chustotańców oraz swój udział w #IMAsivo.

W Bielsku-Białej – w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej – mamy jedną w Polsce, a może i w Europie, grupę chustotańców. Takie zajęcia prowadzi w BCK już od kilku lat – obok cieszącej się ogromnym powiedzeniem Szkoły Tańca dla Seniorów – Kamila Klimont.

– Kiedy urodziłam pierwsze dziecko Antosia (obecnie ma 7 lat), chciałam go nosić w chuście – wspomina Kamila Klejmont, a ponieważ tańczyła od lat – doskonaliła swoje umiejętności na kursach i turniejach, żeby zostać później instruktorka tańca – postanowiła połączyć macierzyństwo z tańcem. Tak zrodziły się chustotańce w Bielsku-Białej. Drugi syn Kamili także spędził sporo czasu, przytulony do tańczącej mamy.

Dla matek z małymi dziećmi nie ma wielu propozycji spędzania czasu, a ten niełatwy okres wychowywania małego dziecka niesie ze sobą wiele trudów. Trafiające do grupy tańczących z dziećmi w chustach panie tworzą grono, które nie tylko pragnie tanecznie poruszać się w bliskości ze swoimi ukołysanymi układami choreograficznymi pociechami, ale także integruje się z osobami przeżywającymi podobny okres w życiu, dzieląc się swoimi doświadczeniami, radościami i problemami, spędzając ze sobą mile czas.

– Lubię swoją pracę, lubię uczyć tańca i oczekuję, że będą z tego efekty – przyznaje Kamila Klimont.

Dlatego też zainteresowała się organizowanym w Meksyku konkursem dla kobiet – matek #IMAsivo. Już od 2019 roku panie prezentują się w chustotańcach w plenerze, nagrywając teledysk do piosenki wskazanej przez organizatorów konkursu. Pierwszy układ w 2019 mamy z maluszkami w chustach zatańczyły na placu Bolesława Chrobrego oraz w Lipowej pod Skrzycznem. Po pandemicznej przerwie i okresie zamknięcia wszelkiej działalności w sferze kultury kolejny teledysk na #IMAsivo mamy z dziećmi w chustach nagrały na Ochodzitej, a najnowszy tydzień temu na polanie pod Goruszką w Jaworzu.

– Wymyśliłam sobie, że zatańczymy na łące wśród kwiatów, w scenerii pięknie kwitnących wiśni – opowiada K. Klimont.

W tym roku #IMAsivo, które przestało być już konkursem, a stało się przeglądem, ogłosiło, że przesłaniem wydarzenia w 2022 roku będzie hasło: Kocham to, jaka jestem, a piosenką, do której mają zatańczyć panie, Tu si sabes quererme meksykańskiej wokalistki Natalii Lafourcade.

Jaki układ tancerki z dziećmi w chustach wykonują do tej piosenki, będzie można zobaczyć już jutro po południu. Panie zbierają się na placu Ratuszowym o godz. 15.30, by później przejść przez miasto, tańcząc w radosnym pochodzie będącym pochwałą macierzyństwa, życia i istnienia na Ziemi. Nie zabraknie na pewno salsy i meksykańskich rytmów.

Grupę tworzy 38 mam z dziećmi, choć dwie z mam uczestniczących w nagraniu teledysku było jeszcze przed porodem, jedna już cieszy się potomkiem, który przyszedł na świat. Spotykają się jeden, dwa razy w tygodniu, a przed nagraniem teledysku trzy raz tygodniowo.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.