Wracają hulajnogi. Pamiętaj o bezpiecznej jeździe

Rusza kolejny sezon wynajmu elektrycznych hulajnóg na bielskich ulicach. Zanim skorzystamy z tej formy transportu, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na tych akumulatorowych jednośladach.

Hulajnogi elektryczne na całym świecie zdobywają coraz większą popularność, nie dziwi zatem, że systemy ich wynajmu pojawiły się także w Bielsku-Białej. Pozimowa aura staje się powoli łaskawa dla dwukołowych pojazdów, warto jednak przypomnieć sobie ważną zasadę jednośladowego transportu. Im mniejsze koła – tym łatwiej o wywrotkę, szczególnie na mokrej lub śliskiej nawierzchni. Dlatego przed wypożyczeniem hulajnogi, która tylko pozornie wydaje się najbezpieczniejszym i najprostszym w prowadzeniu pojazdem, przypomnijmy sobie podstawowe zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po drogach publicznych.
Oto one: przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu użytkownik kategorycznie powinien zapoznać się z instrukcją użytkowania hulajnogi i regulaminem jej wynajmu – osobno w każdej z sieci wypożyczalni, z której aktualnie korzysta. Korzystamy z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie, jeździmy tylko w dozwolonych miejscach, jeździmy w linii prostej, unikając ostrych zakrętów, nie korzystamy z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, nie korzystamy z hulajnogi pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym!

Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg. To zagadnienie zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021 roku. Wypożyczony jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, ale w bezpiecznej odległości od jezdni oraz równolegle do jej krawędzi.
Przepisy nakazują zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

Newralgicznymi miejscami dla użytkowników ruchu są przejścia dla pieszych. Parkując, dobrze jest wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych użytkowników dróg. Należy także pamiętać o ustawieniu hulajnogi na nóżce, by zachowała stabilność podczas postoju.

Hulajnogi elektryczne wspomagają zrównoważony rozwój, wspierając jednocześnie lokalną społeczność w szybkim i wygodnym przemieszczaniu się po mieście. Zmniejszają także liczbę prywatnych aut, będących źródłem zanieczyszczeń powietrza, hałasu i korków.

Bezpieczna, ostrożna i przepisowa jazda na hulajnodze, a także odpowiedzialne ich parkowanie może sprawić, że Bielsko-Biała będzie jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom i odwiedzającym je turystom.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.