Stary ratusz w Białej odnaleziony

Niedawno odkryto pozostałości po dawnych obiektach miejskich. W trakcie prowadzonych na robót ziemnych w północno-wschodniej części placu natrafiono na fragmenty murów. Najprawdopodobniej są to podmurówki XVIII-wiecznego ratusza w Białej.

Obiekt ten powstał ok. 1750 roku. Była to pierwsza siedziba władz Białej, która w 1723 roku uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych w rejonie znaleziska znajdowały się – ratusz, waga miejska i karczma. Co udało się wykopać i oznaczyć, dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją placu Wojska Polskiego.

Niebawem plac Wojska Polskiego całkowicie zmieni swoje oblicze. Teren placu będzie bardziej przyjaznym mieszkańcom i turystom. W jego obrębie pojawią się więc ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna i elektroniczny fortepian. Wszystkiego dopełni płożąca zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew zasadzonych po wschodniej i zachodniej stronie placu.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.