Przejrzyj na oczy z Orkiestrą

30 stycznia trzy sztaby, 500 wolontariuszy i bardzo wielu ludzi dobrej woli uczestniczyło w 30. jubileuszowym graniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bielsku-Białej. Były koncerty, aukcje i – co najważniejsze – spotkania z ludźmi, którzy chcieli włączyć się w akcję pomocy dla innych.

W tym roku WOŚP grał do okulistyki dziecięcej, dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Temu celowi miał służyć dochód z wielu WOŚP-owych aukcji, w trakcie których licytowano cenne przedmioty i atrakcje – od zwyczajnych, jak książki czy Kalendarz Beskidzki, przez dzieła sztuki w postaci krzeseł, po kolację z prezydentem Bielska-Białej czy ekskluzywny przejazd śmieciarką po mieście. Część licytacji nadal trwa.

Wolontariuszy z puszkami można było spotkać wszędzie, na ulicach, w sklepach, przed kościołami, a nawet na szlakach turystycznych. Wśród kwestujących w mieście był prezydent Bialska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był koncert na rynku. Granie dla WOŚP na Rynku rozpoczął zespół wokalno-taneczny Włóczykije, potem można było usłyszeć bluesowo-rockowe brzmienia w wykonaniu zespołu Gif Noise; na scenie zagrali również Ultramuffina i N.O.T (Not Ordinary Thing), a w świat reggae zaprosiła grupa The Djangos. Punktualnie o 20.00 z Rynku uleciał Światełko do nieba.

– Cieszy mnie, że jesteśmy tu wszyscy, z tej i tamtej strony rzeki Białej. Miasto wspiera orkiestrę każdego roku do końca świata i jeden dzień dłużej. Jest nas 500 wolontariuszy, to prawdziwa armia dobra. Wszystkim wam bardzo dziękuję, że w tak trudnych warunkach pogodowych znaleźliście czas i siły, aby się potrudzić dla dobrej sprawy. Warto pomagać! Życzę wszystkim otwartych serc i portfeli otwartych na wsparcie potrzebujących – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Organizatorem koncertów na Rynku było Stowarzyszenie Podbeskidzki Przegląd Muzyczny wspomagane przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Część muzyczną zakończy dyskoteka z grupą Sandecki Brothers.

Bardzo dużo działo się na rynku wokół sceny. Swoje stoisko mieli strażacy z miejskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i z Hecznarowic w gminie Wilamowice. Druhowie-ochotnicy w ogrzewanych namiotach zorganizowali pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z psami ratowniczymi, które pracują w hecznarowickiej jednostce.

– Nasze psy uczestniczą w akcjach poszukiwawczych w terenie, jak i w zawalonym budynku, kiedy trzeba sprawdzić, czy pod gruzami nie ma ludzi. Wtedy psy szukają zapachu żywego człowieka – tłumaczyła druhna z OPS Hecznarowice. – Każdego dnia staramy się podtrzymywać naszą sprawność fizyczną, bo poszukiwania zazwyczaj są długie i musi je wytrzymać zarówno pies, jak i jego opiekun. Dbamy też, by psy miały odpowiednio zbilansowane posiłki. Najbardziej lubią wątróbkę – opowiadała.

Swój sprzęt i różnorodne działania zaprezentowali ratownicy z beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Swoje stoisko miała Straż Miejska oraz Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Były punkty gastronomiczne z tradycyjną grochówką przygotowaną przez Fundację Militarny Instytut Historyczny.

Wśród publiczności pojawili członkowie Bractwa Śródziemia z Bielska-Białej, czyli grupy rekonstrukcyjnej świata J. R. R. Tolkiena w oryginalnych strojach.

– Wyszliśmy ze Śródziemia i pomagamy zwalczać zło na ziemi. Chcemy budzić radość i dlatego byliśmy w autobusie orkiestry, jesteśmy na Rynku, będziemy w centrum handlowym, a dzień zakończymy w Czechowicach-Dziedzicach światełkiem do nieba. Normalnie występujemy w 15 osób, ale siły zła i pandemia zmniejszyły nasz stan prawie o połowę. Jednak każdy z nas stara się za dwóch – podkreślali członkowie grypy.

Kiedy do wydarzeń na rynku dodamy imprezy organizowane z domach kultury, galeriach handlowych i klubach muzycznych, otrzymamy piękny obraz ludzkiej solidarności i współpracy w szczytnym celu.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.