Jasienica: Dobry rok dla dróg

W 2021 r. wyremontowano dużo więcej dróg gminnych, niż zaplanowano.

– Wyremontowane drogi zdecydowanie poprawiają dojazd do domów i pracy naszych mieszkańców. Dlatego jeszcze na początku 2021 r., widząc dobrą sytuację naszych gminnych finansów, zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę środków na remonty dróg gminnych z 1,7 na 2,7 mln zł. Dodatkowo pozyskaliśmy też dofinansowanie na przebudowy kolejnych dróg, z których oczywiście również skorzystaliśmy – mówi wójt Janusz Pierzyna.

W grudniu zakończono modernizację odcinka o długości 940 metrów drogi dojazdowej do gruntów rolnych, ul. Szkolnej w Jasienicy. Z powodu trudnych warunków technicznych, tj. przebiegającego w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu, konieczne było ograniczenie planowanego zakresu prac. Na pozostałym odcinku o długości 494 metrów sfrezowano starą nawierzchnię, wzmocniono i ustabilizowano podbudowę, na wierzchu położono nową nakładkę asfaltową. Roboty kosztowały 495 615,28 zł, z tego 190 212,50 zł wójt pozyskał jako dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego z programu „Budowa dróg dojazdowych do gruntów rolnych”.

Jeszcze w listopadzie zakończyły się z kolei zaplanowane tegoroczne remonty dróg gminnych, łącznie blisko 6,5 km. Dotyczy to ul. Polnej w Bielowicku, Bożka w Bierach, św. Jana Sarkandra w Iłownicy, Kwiatowej, bocznej od Łaziańskiej, bocznej od Ogrodowej, Stawowej i Cyprysowej w Jasienicy, Borek w Landeku, Kamieniec w Łazach, Leśnej w Roztropicach, Słonecznej w Świętoszówce, Olchowej w Wieszczętach, a także Pogodnej wraz z odnogą, Czechowickiej i Leśnej w Mazańcowicach, Zalewowej, Dudówka, Jazowej i Na Kopcu w Międzyrzeczu Górnym oraz Cegielnianej, Dawnej, Miodowej, Przelotowej i Zdrojowej w Rudzicy.

Po tych pracach okazało się, że z zaplanowanych 2,7 mln zł sporo udało się zaoszczędzić.

– Postanowiliśmy wykorzystać w miarę sprzyjającą aurę i zleciliśmy wykonanie prac remontowych na kolejnych 5 drogach. Wszystkie zostały oddane jeszcze w grudniu – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

I tak wykonano ul. Graniczną w Mazańcowicach (koszt ponad 75 tys. zł), Św. Jana Chrzciciela w Rudzicy (80,4 tys. zł), ul. Zagóra w Grodźcu (87,4 tys. zł), Św. Jana Sarkandra w Iłownicy (68,3 tys. zł) i Św. Floriana w Międzyrzeczu Dolnym (257 tys. zł). W tym ostatnim przypadku prace dodatkowo objęły ujednolicenie szerokości do 4,5 m na całej długości drogi. We wszystkich przypadkach wzmocniono podbudowę, częściowo utwardzono pobocza i położono nowe nakładki asfaltowe.

Łącznie więc na drogi wydano 3,524 mln zł, co pozwoliło wyremontować w sumie 9,715 km dróg gminnych.

Gmina Jasienica

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.