Problemy gaszenia pożarów tłuszczów

Strażacy interweniowali w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Żywieckiej. Palił się garnek z olejem pozostawiony na kuchence. Na szczęście nikt nie został ranny.

Kiedy jednostki przybyły na miejsce zdarzenia, w mieszkaniu na drugim piętrze doszło do zapalenia się oleju spożywczego rozlanego na kuchence gazowej. W wyniku zdarzenia spaleniu uległ okap kuchenny i kuchenka. Lokator mieszkania podjął nieskuteczną próbę ugaszenia palącego się oleju przy użyciu koca. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu i gazu do mieszkania oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy gaśniczy proszkowej. Następnie mieszkanie przewietrzono i skontrolowano miejsce zdarzenia.

Wystarczy niecałe 3 minuty by olej pozostawiony na patelni rozgrzał się do 200 stopni Celsjusza i zaczął płonąć. Najczęstszym błędem jest gaszenie pożaru wodą – zdecydowanie zwiększa to skutki tragedii. Przestrzegamy: nie gaś tłuszczu wodą.

Olej lub tłuszcz jest lżejszy niż woda. W momencie gdy próbujemy gasić pożar na patelni wodą, woda spływa na dno, a cała mieszanka eksploduje jako para. Płonący olej rozprzestrzenia się jako chmura ognia na wszystko co znajduje się w pobliżu. Doprowadzić to może do naprawdę wielkiej tragedii.

Najlepiej wyposażyć się w gaśnicę domową, która doskonale nadaje się do gaszenia większości domowych pożarów w zarodku. Mały ciężar, zastosowanie ekologicznego i nietoksycznego środka gaśniczego oraz łatwość użycia urządzenia przez osoby dorosłe bez specjalnego przeszkolenia. Skutecznie gaszą pożary ciał stałych, cieczy oraz olejów i tłuszczów jadalnych. Cena takiej gaśnicy waha się pomiędzy 120 a 150 złotych co jest dużo mniejszą kwotą w porównaniu z remontem, chociażby, samej kuchni.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.