Chrońmy siebie i najbliższych

Jak pokazują liczby, wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę Covid-19 nie odpuszcza, a kolejna fala zatacza coraz większe kręgi, zarażając kolejne osoby. To że jesteśmy nim zmęczeni, nie może nas zwalniać z odpowiedzialności za siebie i za innych.

Policja przypomina o obowiązujących przepisach dotyczących zwalczania skutków epidemii koronowirusa, przede wszystkim o obowiązku zakrywania ust i nosa w określonych prawem przypadkach. Prosi, aby na bieżąco zapoznawać się z komunikatami rządowymi dotyczącymi aktualnych zasad i ograniczeń sanitarnych. Przypomina, że wciąż obowiązują przepisy karne dotyczące obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Jednocześnie stróże prawa zachęcają do zainstalowania w swoich telefonach aplikacji Kwarantanna domowa.

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny, podstawową ocenę stanu zdrowia (nie jest to porada medyczna) oraz modyfikację podstawowych danych. Ułatwia też kontakt z pracownikiem socjalnym lub z psychologiem. Korzystając z aplikacji, wspierasz służby oraz instytucje powołane do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Aktualnie zwiększa się liczba osób objętych kwarantanną domową. Policja przypomina o obowiązkach związanych z tą sytuacją. Jest to nie tylko zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny, ale także obowiązek zainstalowania i używania aplikacji Kwarantanna domowa.
Jednym z zadań funkcjonariuszy jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanym adresem. Każdego dnia bielscy policjanci otrzymują informacje dotyczące osób, podlegających kwarantannie domowej. Umundurowani policjanci weryfikują, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.

Z kwarantanną domową wiąże się od 1 kwietnia 2020 r. dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.