Nową, proekologiczną akcję zapowiedział ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski – organizator Górskiej Odysei, która w ubiegłym roku odbyła się również w rejonie Bielska-Białej. Ta nowa inicjatywa to wielka Wiślana Odyseja. Wystartuje 22 stycznia w Wiśle.

To będzie dzień rozpoczynający 10-miesięczną walkę o #MniejPlastiku w środowisku wiślanym. W 2022 roku odbędzie się trzeci akt odysei organizowanej przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Najpierw przez 10 miesięcy 2020 roku przemierzał z setkami wolontariuszy wszystkie polskie plaże – ponad 500 km marszu – by nad morzem zapanowała czystość. Po Bałtyckiej Odysei ruszył w 2021 roku na Górską Odyseję, by walczyć z zaśmiecaniem szlaków – przemaszerował ponad 800 km. Teraz czas na królową polskich rzek – to 1200-kilometrowa trasa. Przed Dominikiem i wolontariuszami 10 comiesięcznych akcji pieszych, rowerowych i kajakowych. Najbliższa – już w przedostatni weekend stycznia.

Oficjalna inauguracja wyprawy odbędzie się 22 stycznia o godz. 10.00 przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle przy ul. Wyzwolenia 67, gdzie będzie można obejrzeć wystawę Wiślana Odyseja.

– Tuż po spotkaniu rozpoczniemy marsz i oczyszczanie brzegów rzeki z tego, czego tam być nie powinno, czyli ze śmieciorów. Oby było ich jak najmniej – mówi Dominik Dobrowolski.

Ekowolontariusze podczas weekendowego marszu posprzątają pierwszy odcinek Wiślanej Odysei – między Baranią Górą a Oświęcimiem – około 100 km. Sprawdzą też stan zaśmiecenia Zalewu Goczałkowickiego. Dotrą do Oświęcimia, do ujścia Soły do Wisły.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.