Pogorszenie warunków drogowych w regionie

W ciągu zaledwie dwóch godzin warunki drogowe w regionie znacznie się pogorszyły. W tym czasie doszło do 9 tzw. stłuczek. Teraz kolejnych kilka może zająć służbom drogowym przywrócenie dróg do właściwego stanu. Apelujemy o ostrożność do wszystkich użytkowników dróg i zwracanie szczególnej uwagi, zwłaszcza na ich niechronionych uczestników. Jeśli nie jest to konieczne, warto odłożyć wyjazd na później. Przypominamy też, że według nowego taryfikatora spowodowanie kolizji drogowej jest kosztownym wykroczeniem.

W związku z nagłym i gwałtownym opadem śniegu warunki na drogach regionu w ciągu zaledwie dwóch godzin znacznie się pogorszyły. W tym czasie doszło do 9 zdarzeń drogowych, w których na szczęście według wstępnych ustaleń policjantów nikt w tych zdarzeniach nie ucierpiał. Teraz przez kolejnych kilka godzin służbom drogowym może zająć przywrócenie dróg do właściwego stanu. Apelujemy o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz o to, aby zwracać szczególną uwagę na pieszych. Warto — jeśli jest to możliwe — odłożyć wyjazd na później. Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i możliwości pojazdu, to na swojej drodze możemy trafić na kierującego, który znacznie gorzej radzi sobie w trudnych zimowych warunkach. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, to fakt, że po zmianie taryfikatora mandatowego spowodowanie kolizji drogowej to bardzo kosztowne wykroczenie, nawet jeśli jego skutki wydają się niewielkie.

Apelujemy o ostrożność do wszystkich użytkowników dróg i zwracanie szczególnej uwagi na ich niechronionych uczestników.

Zimowe warunki wymagają od posiadaczy „czterech kółek” większego refleksu i wyobraźni. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Należy również przed wyjazdem dobrze przygotować pojazd do drogi — nawet tej najkrótszej. Powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, prawidłowym ustawieniu świateł. Jeśli pojawią się opady śniegu, należy odśnieżyć samochód, szyby, światła oraz dach i maskę pojazdu. Jeśli szyby są zamarznięte, to również należy je właściwie oczyścić. Wyjechać odpowiednio wcześniej, tak aby nie było potrzeby spieszenia się i pokusy ryzykownych zachowań. Od tych elementów zależy bezpieczeństwo nasze i innych.

Pamiętajmy! Nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury kierowcy.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.