Laureat Paszportu Polityki w BWA

Galeria Bielska BWA przygotowuje na kwiecień wystawę Mikołaja Sobczaka – artysty nagrodzonego Paszportem Polityki’2021 w dziedzinie sztuk wizualnych.

Wystawa Niebieskie zboże podejmie temat silnie umocowany w polskiej historii – chodzi o dawne koncepcje polonizacji i politykę rewindykacyjną prowadzoną wobec cerkwi prawosławnych w II RP. Obok historycznych nawiązań, na wystawie pojawią się odniesienia do literatury i teatru dwudziestolecia międzywojennego oraz do ludowych wierzeń.
Będzie to pierwsza instytucjonalna indywidualna prezentacja twórczości Mikołaja Sobczaka.

Paszporty Polityki to jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata polskiej kultury. Jak piszą organizatorzy, nagroda jest wyznacznikiem tego, jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość. Paszporty przyznawane są corocznie od 29 lat.

W dziedzinie sztuk wizualnych nagrodę ex aequo przyznano Janie Shostak za łączenie sztuki i aktywizmu oraz Mikołajowi Sobczakowi za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem. Za upominanie się o grupy marginalizowane. Za oryginalne i mądre przepisywanie narodowych dziejów oraz nadanie nowego sensu malarstwu historycznemu.

Otwarcie wystawy Niebieskie zboże zaplanowano na 28 kwietnia br. Kuratorką wystawy jest Ada Piekarska, współpraca Taras Gembik, konsultacje merytoryczne Daniel Beauvois i Łukasz Kozak.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.