Bielsko-Biała i okolice w akwareli

18 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy malarskiej Leszka Henryka Dryji Bielsko-Biała i okolice w akwareli.

Leszek Dryja, wzorem swojego niedościgłego mistrza Juliana Fałata, specjalizuje się w akwareli. Autor wystawy tak naprawdę maluje dopiero od 5 lat, a już ma na swoim koncie 23 wystawy zbiorowe i 4 indywidualne. W ubiegłym roku był laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego Im. Ignacego Bieńka. O sowich początkach działań plastycznych mówi skromnie.

– Swoją przygodę z malarstwem zacząłem dosyć wcześnie, gdyż uczęszczałem do Liceum Plastycznego. Niestety po dwóch latach w sposób burzliwy i nieprzewidziany rozstałem się z plastyką. 50 lat nie malowałem nic. Impulsem stał się wnuk, któremu chciałem pokazać, jak się maluje. Pięć lat temu pomyślałem, że odciągnę go od komputera i zarażę malarstwem. Raz drugi, trzeci siedliśmy do wspólnego malowania. Jak się nietrudno domyślić moje starania nie przyniosły efektu, gdy chodzi o wnuka, ale sprawiły, że ja zaskoczyłem. Tak mnie to wciągnęło, że w przeciągu zaledwie kilku lat brałem udział w dwudziestu kilku wystawach. Oddałem się bez reszty tej pasji – mówił Leszek Henryk Dryja.

– Jako temat konkursowej pracy w konkursie im. Bieńka wybrałem ulicę schodową jako temat ze względu na to, że 60 lat temu wyjście na plener malarski z Plastyka było na ulicę schodową. Tym sposobem moje malowanie zatoczyło symboliczne koło – dodał Leszek Henryk Dryja.

Tak jak na konkursie tak i teraz na wystawie jedną z głównych prac była akwarela przedstawiająca ulicę schodową.

Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej połączone było ze wspomnieniami z dziejów miasta – zarówno tymi dawnymi, jak i tymi, które działy się w nie tak odległej przeszłości.

Wystawę w Książnicy Beskidzkiej będzie można oglądać do 7 lutego 2022 r.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.