Beskidek wyśpiewał nagrodę

Kapela Beskidek z Domu Kultury Włókniarzy zajęła 3. miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne w prestiżowym 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Pracująca pod kierunkiem Ilony Stolarek – stypendystki Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021 – kapela uczestniczyła w festiwalu po raz pierwszy. 13 stycznia brała udział w przesłuchaniach finałowych, a 16 stycznia wystąpiła na koncercie galowym w Będzin Arenie. Nagrodę dla Beskidka w wysokości 500 zł ufundowała Noel Joy Foundation z USA.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika ma opinię największego festiwalu kolęd w Europie. Jego historia zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie –świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym.
Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym, w ostatnich latach ich liczba waha się między 1500 a 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.
Od 3. edycji festiwal stał się ogólnopolski, a od 19. edycji – międzynarodowy.  
Będziński festiwal to wielka promocja dla młodych talentów. Przedsięwzięcie popularyzuje i promuje polskie tradycje regionalne i folklorystyczne. Obecność na nim polonijnych zespołów ze wschodu to wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup. Formuła festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką.

Laureatem Grand Prix 28. Edycji festiwalu został Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.