Nowy „dom dziecka” ma już mieszkańców

Nowa codzienność wychowanków czechowickiego domu dziecka. Z 30-osobowej placówki przenieśli się do… nowego obiektu, w którym mieszka 14 osób. Całość funkcjonuje jak duża rodzina. Zakończył się remont i adaptacja budynku, kupionego przez powiat bielski w Czechowicach-Dziedzicach.  

Dom dla Dzieci na Lipowcu, to część naszego powiatowego Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach, a jest efektem zmiany przepisów. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej domy dziecka mają funkcjonować jako placówki 14-osobowe. W efekcie, czechowicki ośrodek, w którym jest obecnie 28 wychowanków musiał zostać podzielony na 2 placówki.

Na początku stycznia nowi lokatorzy wprowadzili się do domu przy ul. Lipowskiej. Jak mówi Krzysztof Wawrzyczek, dyrektor czechowickiego ośrodka codzienność wychowanków oparta jest teraz o samoobsługę.

– Dzieci i młodzież same przygotowują śniadania i kolacje, a obiad z pomocą pani kucharki. Mieszkańcy uczestniczą w obsłudze domu: sprzątają i piorą. Są to dla nich nowe doświadczenia, nauka samodzielności – mówi Wawrzyczek.

Nowe możliwości  przyjdą z wiosną. Obiekt o powierzchni 280 m kw stoi na blisko 12-arowej działce, przez którą przebiega potok. Jest więc sporo terenu do zagospodarowania, a o zieleń, czy to będą kwiaty czy warzywa i owoce należy przecież dbać.

– Mamy plan, żeby w tym uczestniczyli. Fajnie byłoby, gdyby ten dom stał się ich miejscem na ziemi, gdy przebywają poza rodziną – mówi dyrektor ośrodka. 

– Ta placówka stała się po prostu domem rodzinnym i chyba o to w tych zmianach chodziło- żeby z dużej instytucji stworzyć dom – mówił Andrzej Kamiński wicestarosta bielski po tym, co zobaczył na Lipowcu.  

Bielskie starostwo, dzięki staraniu śp. wicestarosty Grzegorza Szetyńskiego kupiło 3-kondygnacyjny dom w Czechowicach Południowych. Budynek mieszkalny musiał zostać zaadaptowany pod nowe potrzeby. Najwięcej przeróbek wynikało z przepisów pożarowych- klatki schodowe były za wąskie, wymieniono wszystkie drzwi oraz strop między poddaszem, a pierwszym piętrem. Do tego doszły prace przy instalacjach. Przy okazji robót wyszły inne „potrzeby”, jak kwestia odwodnienia obiektu. 

Druga 14 wychowanków została w dotychczasowym miejscu- przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. 

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.