Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej podsumowuje inwestycje zrealizowane w trudnym roku pandemii SARS-CoV-2.

– To był pod tym względem dobry rok. Przede wszystkim udało nam się pozyskać sprzęt niezbędny do walki z COVID 19 – podkreśla dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Sabina Bigos-Jaworowska.

Placówka w 2021 roku otrzymała z Agencji Rezerw Strategicznych wart 2,5 mln złotych nowoczesny tomograf komputerowy. To jedno z podstawowych narzędzi w diagnostyce osób chorujących na COVID-19. Dzięki niemu można szybko i skutecznie wykryć zmiany w płucach pacjentów.

Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Łukasz Matlakiewicz informuje, że Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej należy do czołowych placówek w regionie, zajmujących się leczeniem chorych na COVID 19. Podczas trzeciej fali w szpitalu utworzono 200 łóżek covidowych.

– Nowy sprzęt jest niezbędny do skutecznego leczenia chorych na COVID 19. Agencja Rezerw Strategicznych, oprócz tomografu, przekazała nam również kardiomonitory oraz aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenem. Wartość całego sprzętu to 2,7 mln złotych – wyjaśnia Łukasz Matlakiewicz.

Jedną z najważniejszych inwestycji, o którą bielska placówka zabiegała już z początkiem roku, był w grudniu montaż dodatkowej stacji zgazowania ciekłego tlenu. Zbiornik wraz z parownicą kosztował prawie 350 tysięcy złotych. Inwestycja częściowo została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia. Zainstalowanie dodatkowego zbiornika tlenu ciekłego było koniecznością. Podczas normalnego funkcjonowania szpitala ilość zużywanego ciekłego tlenu waha się od 350 do 450 kilogramów na dobę. Pobór wzrósł gwałtownie po otwarciu oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem. Zużycie tlenu na dobę sięgało 3.800 kilogramów. Instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas, w przypadku hospitalizacji większej liczby pacjentów z COVID-19.

Szpital Wojewódzki wykorzystał również 300 tys. złotych dotacji z funduszy Unii Europejskiej. Kupiono specjalne podnośniki pacjenta, a także schodołazy. Sprzęt umożliwia transport chorych, ułatwiając personelowi pracę przy pacjentach, mających problem z poruszaniem się.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Śląskiego w wysokości 220 tys. złotych w Poradni Okulistycznej Szpitala Wojewódzkiego zainstalowano nowy aparat OCT. Sprzęt kosztował ponad 296 tys. złotych. Lekarz może w sposób bezinwazyjny i bezbolesny dla pacjenta zdiagnozować całą gałkę oczną.

Województwo śląskie kwotą 138 tys. złotych dofinansowało również zakup automatycznej barwiarki dla Zakładu Patomorfologii bielskiej placówki. Urządzenie kosztowało ponad 139 tys. złotych. Nowy aparat posiada kilkadziesiąt programów barwienia dla histopatologii oraz cytologii. Jego przepustowość to 400 preparatów na godzinę.

Z własnych funduszy Szpital Wojewódzki kupił za prawie 80 tys. złotych laser, który również będzie służył pacjentom w Poradni Okulistycznej.

W mijającym roku w Szpitalu Wojewódzkim realizowano także projekt informatyczny eCareMed, mający na celu uruchomienie nowych e-usług oraz wymianę i doposażenie sprzętu informatycznego.

– Na podniesienie poziomu informatycznego wydaliśmy prawie 7 mln złotych, z czego środki UE to ponad 5,6 mln złotych, dotacja z województwa śląskiego to ponad 870 tys. złotych i nasz wkład w wysokości prawie 200 tys. złotych – informuje dyrektor Matlakiewicz.

W 2021 roku dokończono także prace związane ze zmianą lokalizacji Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Neurologii. Inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku. Koszt wszystkich prac wyniósł 2 mln 950 tysięcy złotych. Dotacja z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wyniosła 2,6 mln złotych.

Po remoncie Oddział Neurologiczny z pododdziałem udarowym zajmuje dwa skrzydła budynku A, gdzie do tej pory funkcjonowała chirurgia. Obecnie dla pacjentów dostępnych jest 37 łóżek, docelowo będzie ich 50.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.