Wymień piec i przeprowadź termomodernizację swojego domu w ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Dotacja może wynosić do 30.000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37.000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Warto skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze znajduje się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32 na III piętrze w pokoju 306 i jest czynny – we wtorki w godz. 8.00-13.00 oraz w czwartki w godz. 12.00-17.00, tel. 33 4971509.

Wniosek, instrukcja wypełniania wniosku, regulamin programu oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Katowicach: https://portal.wfosigw.katowice.pl.

Na stronie internetowej – pod adresem https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/ można znaleźć również prosty kalkulator pozwalający na oszacowanie wysokości możliwej do uzyskania dotacji.
W 2014 r. Instytut Ekonomii Środowiska oceniał, że docieplenia wymaga ok. 3,5 mln polskich domów. Zakłada się, że dzięki Czystemu Powietrzu ta liczba zmniejszy się o 3 mln.

Najbardziej oczywista korzyść finansowa z udziału w Czystym Powietrzu to kwota przyznanej dopłaty – do 30 tys. zł w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania lub do 37 tys. zł w przypadku poziomu podwyższonego.

Kwotę tę można przeznaczyć na pokrycie kosztów prac termomodernizacyjnych takich jak:
– wymiana kopciucha na któreś z bardziej ekologicznych źródeł ciepła (m.in. kocioł gazowy, pompa ciepła, kocioł na biomasę);
– docieplenie przegród budynku, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, a także bram garażowych, zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej albo kolektorów słonecznych;
– zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Środki z Czystego Powietrza mogą też pokryć wydatki związane z przygotowaniem niezbędnej do innych prac dokumentacji czy np. koszt wykonania audytu energetycznego budynku. Ponieważ jednym z głównych celów programu jest zachęcenie Polaków do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, najwyższe kwoty dopłat przewidziano dla osób, które pozbędą się starego pieca. Jeśli interesuje nas jedynie docieplenie budynku czy montaż wentylacji, możemy liczyć na niższą kwotę – do 10 tys. zł.

Oszczędności na ogrzewaniu
Koszty ogrzewania to jeden z największych domowych wydatków. Są one szczególnie wysokie w nieocieplonym lub słabo ocieplonym budynku – ogrzanie takiego domu wymaga ogromnych ilości opału, a utrzymanie komfortowej temperatury jest trudne, bo większość ciepła szybko ucieka na zewnątrz.
Według Eurostatu 4,2 proc. Polaków (ponad 1,6 mln osób) ma problem z ogrzaniem domu, według ankiety firmy Resideo ponad połowa z nas zakręca grzejniki, wychodząc z domu, by obniżyć koszty ogrzewania, a według badania firmy Kantar w 2019 r. 34 proc. Polaków ogrzewających się węglem wydawało na opał ponad 10 proc. domowego budżetu.

Tymczasem kompleksowa termomodernizacja pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną o ok. 30 proc. Okazało się, że:
– przed termomodernizacją ogrzewanie budynku kosztowało 5.640 zł rocznie, a po ociepleniu budynku (bez wymiany pieca) roczny koszt ogrzewania spadł o blisko 3.000 zł,
– ocieplenie wraz z wymianą pieca sprawiło, że koszty ogrzewania spadły o 3.317 zł rocznie. Te liczby mówią więcej niż najlepsze reklamy.

Udział w programie Czyste Powietrze jest korzystny nie tylko dla portfela, ale także dla zdrowia. Ograniczenie produkcji smogu służy ludziom i przyrodzie. W miejscach silnie zanieczyszczonych zieleń szarzeje, a rozwój roślin ulega spowolnieniu.

Warto wiedzieć, że od początku swojego istnienia program Czyste Powietrze zmieniał się wielokrotnie. Nieraz zaskakuje to osoby chcące skorzystać z dofinansowania, które działają w oparciu o nieaktualne informacje z 2018 czy 2019 r. Tymczasem ostatnia istotna zmiana zasad programu miała miejsce 1 lipca 2021 r., a na horyzoncie już rysują się kolejne.

Gmina pomoże wypełnić wniosek
Warto zainteresować się tym tematem, gdyż od 1 września 2017 obowiązuje Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego!
Jeżeli ogrzewasz swój dom paliwami stałymi, jak węgiel, drewno, pellet, sprawdź datę produkcji i klasę swojego kotła węglowego. Jeśli nie jest to kocioł klasy 5 lub Ecodesingn – masz obowiązek wymienić go! Dlatego warto na spokojnie sprawę przemyśleć i podjąć odpowiednie kroki.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.