Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów?

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajmu nieruchomości, przestępstw podatkowych przeciwko budżetowi samorządu – na przykład zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej. Można temu zapobiec – zastrzegając zgubione lub skradzione dokumenty. Jak to zrobić?

Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju, w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego. Lista tych banków znajduje się tutaj: https://dokumentyzastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/.

Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników systemu Dokumenty Zastrzeżone. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 – tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości.

Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl, tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu. Jeśli dokumenty utracono w wyniku przestępstwa należy powiadomić policję. Należy również zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrobić nowy dokumentu. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

W systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają.

Dokumenty Zastrzeżone

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.