Choinkowy poradnik

Porady na Boże Narodzenie dotyczące żywych choinek przygotowała firma Tauron Dystrybucja.

Z lektury można dowiedzieć się, jakie gatunki wybrać, jeśli chcemy, żeby drzewka były wieloletnie, jak się nimi opiekować, by przetrwały w naszych ogrodach, oraz gdzie je sadzić, by w przyszłości nie zagrażały liniom energetycznym i nie powodowały awarii prądu.

Wszystkie porady na temat bezpiecznego sadzenia drzew zebrano w poradniku Co sadzić, by nie przesadzić?

Przed nami Boże Narodzenie, wielu z nas zdecyduje się na zakup żywej choinki, która będzie towarzyszyła nam w tym czasie. Coraz częściej przy dokonywaniu tego wyboru ważny jest aspekt ekologii.

– Jeżeli po świętach zamierzamy żywą choinkę posadzić w ogrodzie, to pamiętajmy, żeby nie było to w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych. Jodły, świerki czy sosny w przyszłości mogą urosnąć na wysokość 20-30 metrów, a zasięg ich koron może sięgać niekiedy połowy ich wysokości – tłumaczy rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja Ewa Groń. – W naszej podstawowej działalności, zapobiegając uszkodzeniom sieci energetycznej przez drzewa, w wielu miejscach przy liniach uszczuplamy zielone zasoby. Dlatego też, dla ekologicznej równowagi, uzupełniamy te ubytki. W tym roku zasadziliśmy niemal 1,5 tysiąca drzewek, np. w ogrodzieńskich lasach, gdzie wzbogaciliśmy drzewostan zniszczony przez wichury – dodaje E. Groń.

Pochodzenie choinki ma znaczenie

Aby choinka otrzymała drugie życie w ogrodzie, musi zostać kupiona w odpowiednim stanie i ze sprawdzonego źródła, najlepiej ze szkółki z sadzonkami. Niestety duża część choinek doniczkowych dostępnych w okresie świątecznym wykopana jest z gruntu na chwilę przed sprzedażą, przy jednoczesnym odcięciu sporej części systemu korzeniowego. Tak potraktowane drzewka spełniają głównie rolę ozdoby domu i przeważnie nie dożywają do wiosny.

– Warto dowiedzieć się od sprzedawcy, czy oferowane drzewa miały czas na przekorzenienie się, a najlepiej na wzrost w doniczce – podpowiada arborysta-dendrolog Maciej Byrczek. – Jeśli nie mamy dostępu do drzewek z odpowiednio zachowanym systemem korzeniowym, wybierajmy choinki cięte, z uwagi na mniejszy problem z ich transportem oraz utylizacją (brak odpadów w postaci plastikowych donic) – dodaje.

Choinka wymaga opieki

Zarówno drzewka cięte, jak i te hodowane w doniczkach potrzebują wody. W wypadku choinek doniczkowych należy jednak zachować umiar, by nie utopić systemu korzeniowego. Najlepiej raz na dobę kontrolować poziom wilgotności gleby i dostosowywać częstotliwość podlewania do aktualnych potrzeb. Podobnie jest w wypadku drzew ciętych – należy je regularnie podlewać, by pień w stojaku był zawsze zakryty lustrem wody. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Po zakupie najlepiej choinkę przechować przez 1-2 dni w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż domowa (np. garaż, nieogrzewane pomieszczenia). Jako miejsca docelowe należy wybierać te z dala od kaloryferów i piecyków. Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe, warto umieścić pod drzewem podkładkę, np. gruby dywan.

Jeśli naszym celem po okresie świątecznym jest posadzenie drzewka na zewnątrz, to pamiętajmy, żeby skracać do minimum czas pobytu zielonego gościa w domu – maksymalnie do 2 tygodni. Drzewka przechowywane dłużej w wysokiej temperaturze będą miały małe szanse na przeżycie. Pamiętać też należy o odpowiednich warunkach świetlno-wilgotnościowych i sadzić młode drzewa w miejscach, gdzie nie stoi woda, za to jest odpowiednie nasłonecznienie. I koniecznie z dala od linii elektroenergetycznych.

Więcej porad na temat bezpiecznego sadzenia drzew w poradniku Co sadzić, by nie przesadzić? w załączniku.

Tauron Dystrybucja

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.