Apelujemy o ostrożność w okresie świątecznym

Okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym aktywni stają się przestępcy, a wśród nich złodzieje i włamywacze. Zróbmy wszystko, aby nie czynić im okazji łatwego łupu. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach ostrożności, aby nie dać się okraść. Zamykajmy drzwi do domu nawet kiedy jesteśmy w mieszkaniu i nie trzymajmy wartościowych rzeczy „w zasięgu wzroku i ręki”.

20 grudnia do jednego z mieszkań przy bielskiej ulicy Legionów zakradł się nieustalony sprawca, który wykorzystał, że drzwi do mieszkania nie były zamknięte. Wszedł do środka, a następnie skradł znajdujący się przy wejściu do dalszej części mieszkania plecak z gotówką w kwocie 200 złotych, dokumentami i kartami płatniczymi na szkodę 44-latki. To wciąż popularna metoda kradzieży mieszkaniowych, dlatego apelujemy, aby zawsze zamykać dom, także wtedy gdy znajdujemy się w mieszkaniu lub wychodzimy na chwilę np. wynieść śmieci czy wyprowadzić psa. Okazja w postaci otwartych drzwi i pozostawionych za nimi w zasięgu ręki torebkami czy plecakami to sytuacje, które wyszujyują przestępcy. Nie czyńmy im okazji do łatwego łupu.

Bielscy policjanci przypominają

 • Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsze zabezpieczenie do ochrony piwnic.
 • Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
 • Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
 • Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
 • Poproś osobę godną zaufania, aby przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
 • Niech wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, rozważ instalację urządzenia zapalającego czasowo światło z nadejściem zmroku.
 • Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień chociaż jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłeś, tylko zostały Ci skradzione?
 • Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz do rodziny za granicę. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
 • Nie chwal się, że kupiłaś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
 • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe – nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami. Gotówkę i przedmioty wartościowe należy przechowywać dobrze schowane, najlepiej zdeponować je w banku, a jeśli trzymamy je w mieszkaniu to warto zaopatrzyć się w solidny ejf przymocowany do ściany lub podłogi.
 • Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj.
 • Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.