Hiszpańska akademia piłki w Bielsku-Białej

20 grudnia w bielskim Ratuszu przedstawiciele hiszpańskiej akademii Cultural y Deportivo Leonesa i właściciele Towarzystwa Sportowego Podbeskidzie podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia w Bielsku-Białej akademii piłkarskiej.

Cultural y Deportivo Leonesa reprezentował dyrektor generalny Felipe Llamazares Díez oraz współpracujący z hiszpańskim klubem Andrzej Janeczko, zaś bielski klub – prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz współwłaściciel TS Podbeskidzie Edward Łukosz. Na skromnej uroczystości obecni byli również prezes Podbeskidzia Bogdan Kłys, zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia oraz liczne grono dziennikarzy.

Głównym celem porozumienia ma być utworzenie w Bielsku-Białej piłkarskiej akademii na wzór słynnej katarskiej Aspire Academy, która jest głównym właścicielem hiszpańskiego klubu.

– Bardzo się cieszę, że po rozmowach, które trwały od sierpnia, doszliśmy do porozumienia. Dla kibiców, do których się zaliczam, klub TS Podbeskidzie jest dobrem tego miasta; chcemy, żeby się rozwijał. Chcemy także, żeby rozwijał się sport wśród dzieci i młodzieży, bo dzięki temu w przyszłości będziemy mieli profesjonalnych zawodników szkolonych we własnej akademii na najwyższym poziomie. To gotowe rozwiązania, sprawdzone już gdzie indziej, chcemy z nich skorzystać. Uważam, że jest to szansa i dla klubu, i dla miasta – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Także Edward Łukosz, prezes firmy Polskie Mięso i Wędliny Łukosz zwracał uwagę na pozytywne aspekty spotkania:

– Od pierwszego dnia, kiedy przyszedłem do klubu, było dla mnie oczywiste, że klub musi się profesjonalizować. Nieodłącznie było to związane z tematem akademii. Dziś, dzięki zaangażowaniu prezydenta Klimaszewskiego i wiceprezydenta Kuci oraz naszych hiszpańskich partnerów udało się osiągnąć porozumienie. Aspire to jedna z największych i najlepszych akademii sportowych na świecie; cieszę się, że dziś podpisany zostanie list intencyjny i w przyszłości będziemy mogli szkolić na licencji tak znakomitej akademii. Gwarantuje to bardzo dobrą przyszłość młodym sportowcom, ale jest też dużą wartością dla miasta i klubu TS Podbeskidzie.

Więcej o samej akademii opowiedział dyrektor generalny CD Leonesa Felipe Llamazares Diez:

– Jesteśmy tutaj dzięki wieloletnim doświadczeniom biznesowym z Edwardem Łukoszem. W rozmowach, które prowadziliśmy, zawsze mówił o swoim marzeniu, jakim jest stworzenie w Bielsku-Białej akademii na najwyższym poziomie. Akademia Aspire to rządowa akademia Kataru, która rozpoczęła działalność, koncentrując się na sportowcach katarskich, ale obecnie działa już na całym świecie. Aspire skupia się nie tylko na sporcie, ale również na rozwoju zawodnika jako człowieka. Pierwszym krokiem w budowaniu akademii jest szkolenie trenerów oraz stworzenie odpowiedniej metodologii pracy – dziś pod względem szkolenia młodzieży akademia Leonesy jest jedną z najlepszych w Hiszpanii, a drużyny młodzieżowe rywalizują z akademiami Realu czy Atletico Madryt – podkreślał Felipe Llamazares Diez

Podpisanie listu intencyjnego zostało przez wszystkich przyjęte z nadzieją, że profesjonalne szkolenie zaowocuje dobrze przygotowanymi wychowankami, którzy będą mogli zasilić klub z Bielska-Białej. Już dzisiaj wspomina się o budowie zaplecza treningowego dla piłkarzy TS Podbeskidzie i członków akademii piłkarskiej. Gość z Hiszpanii wyraził również nadzieję, że nawiązane przy tej okazji kontakty przełożą się również na współpracę w innych dziedzinach życia.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.