I Piknik Bożonarodzeniowy w Kaniowie

18 grudnia odbył się I Piknik Bożonarodzeniowy gminy Bestwina.

– Dlaczego nie obchodzicie waszego Święta Karpia w grudniu? – pytała Pani Beata Białowąs z Zarządu Województwa Śląskiego.

Karp królewski, tak chętnie jadany podczas wigilijnej wieczerzy, swój początek wziął z kaniowskiej hodowli Adolfa Gascha. Dlaczego nie celebrujemy tego faktu zimą? Cóż, letnie imprezy plenerowe mają swoje prawa, o karpiu przypomniało natomiast nowe i warte odnotowania w kronikach wydarzenie – I Piknik Bożonarodzeniowy gminy Bestwina. Wpisuje się ono w coraz popularniejszy trend organizowania jarmarków świątecznych wzorowanych na tych największych – w Dreźnie lub w Pradze.

Piknik jest nową i można powiedzieć eksperymentalną imprezą, lecz jego pierwsza edycja w dniu 18 grudnia charakteryzowała się dużym rozmachem. Ustawiony na terenach rekreacyjnych w Kaniowie wielki namiot, przystrojone choinki, liczne stragany, bogate zaplecze gastronomiczne. Frekwencja była wysoka.

Sołectwa nigdy nie narzekały na brak bożonarodzeniowych koncertów, jasełek itd., jednak kaniowski piknik stał się czymś wyjątkowym. Zadecydowała o tym współpraca licznych podmiotów – organizacji i osób indywidualnych. Wójt Artur Beniowski, Urząd Gminy Bestwina oraz Gminny Ośrodek Kultury połączyli siły z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Lokalną Grupą Rybacką „Bielska Kraina”, Kołem Gospodyń Wiejskich w Kaniowie, Szkołą Podstawową w Kaniowie, Klubem Honorowych Dawców Krwi i Stowarzyszeniem Wędkarskim „Kaniowski Karp Królewski”. Poza instytucjami wymienionymi na plakatach można było spotkać przedstawicieli klubu dziecięcego „Puchatek”, strażaków i wolontariuszy wspierających naszych mieszkańców w walce z nowotworami. Swoją „cegiełkę” dołożyły setki pomocnych dłoni.

Na estradzie i poza nią działo się mnóstwo ciekawych rzeczy. Wykonawcy postawili głównie na repertuar kolędowy i świąteczny. Kolejno wystąpili: Kapela góralska „Zbójnicy” ze Szczyrku, Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, chór szkolny SP Kaniów „Divertimento” i zespół fletowy, artyści z Domu Kultury w Komorowicach oraz świętujący 50-lecie istnienia Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”. Wieczorem przyszedł czas na teatr ognia, show z wykorzystaniem płonących elementów i efektów pirotechnicznych. Najmłodsi chętnie fotografowali się z Myszką Miki, bałwankiem Olafem i samym Świętym Mikołajem, zaś zwolennicy wrażeń gastronomicznych częstowali się darmową zupą rybną i karpiem ze stoiska stowarzyszenia „Kaniowski Karp Królewski”. Szczególny entuzjazm uczestników pikniku wzbudziły psie zaprzęgi. Goście z Rabki Zdroju przywieźli z sobą czworonogi różnych ras – choć śniegu nie było, zaprzęg na kołach wiózł każdego chętnego i to zupełnie gratis.

Gmina Bestwina

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.