Bezpieczne zakupy przez internet

Jesteśmy w przedświątecznym ferworze zakupów. W związku z pandemią Covid-19 wielu z nas kupuje prezenty bliskim przez internet. Warto dołożyć starań, aby obyły się bez przykrych niespodzianek.

Aby transakcje rzeczywiście były bezpieczne koniecznie sprawdźmy zawartość przesyłki jeszcze przy kurierze. Jak mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Bielsku-Białej Irena Krzanowska, warto tego przypilnować, bo w związku z sytuacją epidemiczną zmieniły się przepisy. Według nowych kurier może zostawić paczkę i odjechać bez potwierdzenia jej odbioru. Jeśli zawartość jest uszkodzona, domagajmy się jego powrotu i spisania przez niego protokołu szkody.

– Mieliśmy skargę od mieszkańca, który dostał ubitą umywalkę. Kurier, mimo próśb nie wrócił się i odesłał klienta do wypełnienia protokołu on-line. Podobnie polecili w biurze firmy przewozowej. Tyle tylko, że potem sytuację rozstrzygnięto na niekorzyść kupującego, bo uznano dokument za niewiarygodny – spisany jedynie przez kupującego – mówi Irena Krzanowska.

Dodaje, że jest to problem występujący przez cały rok, nie tylko przed świętami. Jednym ze sposobów uniknięcia takiej sytuacji, jest zamówienie towaru z płatnością przy odbiorze.

Problemy mogą wystąpić także przy zwrocie zakupów.

– Zadzwoniła do nas kobieta, której zwrotu nie przyjęto, bo przedmiot dotarł uszkodzony – mówi rzeczniczka praw konsumentów. Zabezpieczeniem może tu być wykupienie dodatkowej usługi – sprawdzenie zawartości. W takiej sytuacji przesyłka jest otwierana przez odbiorcę przy kurierze. Niestety, nie wszyscy oferują taką usługę.

Udzielanie porad prawnych oraz prowadzenie mediacji w załatwianiu spraw konsumenckich w Bielsku-Białej prowadzi właśnie Powiatowy Rzecznik Konsumentów w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 40, pokój 403 lub pod numerem telefonu 606 852 783.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.