Nowa drabina trafiła do bielskich strażaków

15 grudnia br. do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej dotarła nowa drabina mechaniczna SD 41. Drabina została zabudowana przez firmę Magirus z niemieckiej miejscowości Ulm.

Zakup nowej autodrabiny – wartej ponad 3,6  mln złotych – był możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przekazanym na fundusz wsparcia Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a także gmin powiatu bielskiego.

Drabina mechaniczna o wysięgu do 41m. Jest to nowoczesna drabina z ostatnim przęsłem łamanym i koszem ratowniczym o udźwigu 500 kilogramów. Posiada pełne sterowanie komputerowe (CS). Kosz drabiny dostosowany jest do przewożenia 5  osób. Do tego posiada m.in. działko wodno-pianowe, nosze do mocowania w koszu, agregat prądotwórczy, linki, sprzęt ochrony układu oddechowego, wentylator nadciśnieniowy, a także sprzęt oświetleniowy i łączności.

Z pewnością nowy samochód przyczyni się do poprawy gotowości operacyjnej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Bielsku-Białej, ale również wpłynie pozytywnie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu bielskiego.

W ciągu najbliższych tygodni strażacy będą intensywnie ćwiczyć z wykorzystaniem nowego pojazdu. Następnie początkiem przyszłego roku nastąpi uroczyste wprowadzenie drabiny do podziału bojowego w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej. Nowy pojazd specjalny zastąpi dotychczasową drabinę mechaniczną SD 41 z 2011 r. na podwoziu Iveco Magirus, która trafi do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w Bielsku-Białej, gdzie dotychczas była mocno wyeksploatowana blisko 30-letnia drabina SD 36 Iveco z 1992r.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.