Podatki za inflacją

Gmina Jasienica przygotowuje się do dokonania odwiertu geotermalnego w Grodźcu.

– Zamierzamy zatrudnić geologa, który pozwoli nam przebrnąć przez ten trudny projekt – zapowiedział wójt Janusz Pierzyna podczas sesji w czwartek 9 grudnia.

Radni na wniosek wójta ustalili stawki lokalnych opłat, jakie będą obowiązywały na terenie gminy Jasienica w przyszłym roku. Chodzi o podatek od nieruchomości i od środków transportu. Jak wyjaśnił Janusz Pierzyna, do podwyżek skłania wysoka inflacja. Podatki pobierane od mieszkańców stanowią ok. jednej dziesiątej całego budżetu, jaki rocznie wypracowuje Gmina Jasienica.

– Do tej pory mieliśmy najniższe podatki w okolicy. Nawet teraz, po tej podwyżce, będą należeć do najniższych – mówił wójt.

Wójt Janusz Pierzyna poinformował, że zakończyły się ostatecznie formalności nieodpłatnego przejęcia działki od Parafii św. Marcina z Tours w Międzyrzeczu Górnym oraz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Działka o powierzchni 1197 mkw. w samym centrum miejscowości idealnie nadaje się na postawienie na niej ośrodka zdrowia, co w najbliższej przyszłości ma nastąpić. Wójt podziękował zarówno proboszczowi ks. Janowi Walusiowi, jak i biskupowi Romanowi Pindlowi za przychylne załatwienie sprawy gruntu. W imieniu mieszkańców Międzyrzecza Górnego i Międzyrzecza Dolnego podziękował również radny Osuch, który podkreślił, że miejscowa społeczność bardzo wyczekuje na nowy ośrodek zdrowia.

Wójt podziękował również państwu Irenie i Antoniemu Sojkom. Opiekowali się przez wiele lat starszą mieszkanką Iłownicy, która w podziękowaniu chciała im przekazać nieruchomość o powierzchni ok. 40 arów. Państwo Sojkowie namówili właścicielkę, aby zamiast nim podarowała grunt na rzecz Gminy Jasienica i całej gminnej społeczności, za co wójt wyraził wielkie słowa uznania.

Janusz Pierzyna zapowiedział przystąpienie do przebudowy ul. Szkolnej w Jasienicy jako drogi dojazdowej do gruntów. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg, wartość prac wynosi blisko 257 tys. zł. Przygotowano również dokumentację dla wielofunkcyjnego zadaszenia na terenie Drzewiarza w Jasienicy wraz z niezbędnymi pracami związanymi z utwardzeniem podłoża, uzyskano również pozwolenie na tę budowę.

Z kolei w strażnicy OSP Grodziec wykonano instalację alarmową i monitoringu za ponad 19 tys. zł, a w strażnicy w Iłownicy zamontowano zakupione wyposażenie kuchni, co kosztowało blisko 35 tys. zł. Przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy wykonano remont ogrodzenia na wartość ponad 25 tys. zł, zakończono też prace przy zarurowaniu odcinka rowu w rejonie ul. Kolonia w Mazańcowicach. W tym wypadku prace kosztowały ponad 68 tys. zł, połowę Gmina Jasienica otrzyma od Powiatu Bielskiego.

Odebrano również dwie wykonane w ostatnich miesiącach – wraz z zagospodarowaniem okolicznego terenu – tężnie solankowe: w Rudzicy (kosztowała 253 tys. zł) i w Międzyrzeczu Dolnym (254 tys. zł). Jak tylko aura będzie sprzyjała, urządzenia zostaną uruchomione, wójt przewiduje, że będzie to już wczesną wiosną.

Jako pierwsza gmina w Polsce Jasienica przystępuje do przetargu związanego z odwiertami geotermalnymi. Przypomnijmy, że latem naszej gminie jako zaledwie jednej z kilkunastu w Polsce przyznano blisko 15 mln zł dofinansowania na wykonanie odwiertu.

– Rynek tego rodzaju usług nie jest zbyt duży, dlatego zależało nam, aby się pospieszyć i uzyskać jak najlepszą ofertę i terminy – wyjaśniał wójt. Zaraz jednak dodał, że tego rodzaju usługi są dużą nowością, wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu geologii, dlatego Gmina zamierza zatrudnić eksperta w tej dziedzinie, który pomoże bez perturbacji przebrnąć zarówno przez całą procedurę przetargową, jak i później nadzorować sam proces dokonywania odwiertów. Obecnie zostanie ogłoszony konkurs na wyłonienie Inżyniera Kontraktu całej inwestycji.

Była to ostatnia sesja w tym roku, toteż wójt skorzystał z okazji, aby złożyć życzenia wszystkim radnym i mieszkańcom gminy Jasienica.

– Życzę wam siły, abyście poradzili sobie z każdym problemem, jaki pojawia się w waszym życiu – mówił, jednocześnie dziękując wszystkim za cały rok pracy. – Nie był to łatwy okres, ale dzięki wspólnym wysiłkom przebrnęliśmy przez ten czas. Dziękuję za to, bo każdy z nas cegiełka po cegiełce przyczynia się do powstawania tego gmachu, jakim jest gmina Jasienica – dodawał.

Do życzeń przyłączył się przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica.

Gmina Jasienica

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.