Wiślański Szkubaczki podsumowaniem projektu „Mistrz z Tradycją”

W piątkowe popołudnie 10 grudnia 2021r. w sali Wiślańskiego Centrum Kultury odbyły się tradycyjne wiślańskie Szkubaczki, czyli darcie pierza. Przy wspólnym stole zasiadły uczestniczki projektu „Wiślański Lónty” i wspólnie przy opowieściach, wspomnieniach i kupie śmiechu szykowały wypełnienie pierzyn. 

Szkubaczki były okazją do podsumowanie projektu „Wiślański lónty” zrealizowany w ramach projektu „Mistrz Tradycji. Wiślański Lónty”, które dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura Ludowa.”
Przez 7 miesięcy uczestniczki warsztatów spotykały się z Mistrzem, który uczył je jak uszyć lónty, czyli strój codzienny wiślańskich górali.

Jest to kolejny projekt, który został zrealizowany przez Wiślańskie Centrum Kultury w celu zachowania tradycji szycia tradycyjnych strojów wiślańskich. Projekt ten w niesamowity sposób integruje społeczność i przynosi mnóstwo radości. Mistrzem Tradycji w edycji szycia wiślańskich lónt była Łucja Dusek.

Główną ideą przyświecającą projektowi jest kontynuacja warsztatów kompletujących stroje górali wiślańskich prowadzonych od 2015r. Z każdej edycji nagrywany jest film dokumentujący przebieg całego procesu szycia.

UM Wisła

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.