Gra uliczna w rocznicę stanu wojennego

W sobotę, 11 grudnia na ulicach Bielska-Białej rozegrana została czwarta gra miejska. Tropami Solidarności. Uczestnicy konkursu cofnęli się w czasie czasu stanu wojennego – mieli zorganizować w Bielsku-Białej solidarnościową manifestację, a w tym celu skontaktować się z innymi konspiratorami, wydrukować ulotki w podziemnej drukarni i dostarczyć je do punktów kolportażowych, wymyśleć hasła i wypisać je na transparentach.

Niejako przy okazji musieli nauczyć się korzystać z tradycyjnej maszyny do pisania, wykręcić numer na zabytkowym telefonie, znaleźć zachodnią stację radiową na lampowym odbiorniku. Malowali też antyrządowe hasła niemal w samym centrum miasta. Musieli przy tym uważać na krążących po ulicach zomowców i wszechobecnych tajniaków. Pechowcy trafiali do pokoju przesłuchań, a nawet na milicyjny dołek.

W grze wzięło udział 18 zespołów, złożonych z uczniów dziewięciu bielskich szkół ponadpodstawowych – łącznie 63 osoby. Do tego doliczyć trzeba blisko 20 wolontariuszy, przeprowadzających poszczególne konkurencje, a także towarzyszących im kilkunastu działaczy bielskiej opozycji antykomunistycznej.

– Chcemy młodym ludziom pomóc cofnąć się w czasie, poznać realia tamtych czasów, zrozumieć czym był stan wojenny. Tak więc jest to nie zabawa, ale edukacja poprzez rekonstrukcję i rywalizację – tłumaczy Bogdan Szozda, prezes Stowarzyszenia Podbeskidzie Wspólna Pamięć i jeden z organizatorów gry.  

Po zakończeniu rozgrywek wszyscy uczestnicy gry spotkali się w siedzibie podbeskidzkiej Solidarności, gdzie ogłoszone zostały wyniki rywalizacji zespołów i wręczone nagrody – ufundowane m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej, bielski samorząd i grono sponsorów – dla wszystkich drużyn. Najlepszą z nich okazała się grupa, używająca konspiracyjnej nazwy Piątkowicze. Tworzyli ją uczniowie bielskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 5, którym udało się – jako jedynym – znaleźć wszystkie konspiracyjne punkty i zdobyć najwięcej punktów.

Grę zorganizowało stowarzyszenie Podbeskidzie Wspólna Pamięć wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ Solidarność i Instytutem Pamięci Narodowej, a głównymi realizatorami byli harcerze z bielskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Oni też stworzyli scenariusz gry, konsultując poszczególne punkty i zadania z dawnymi opozycjonistami.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.