Więcej badań histopatologicznych

Nową automatyczną barwiarkę otrzymał Zakład Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Urządzenie kupiono dzięki dotacji ze środków województwa śląskiego, które przeznaczyło na ten cel 138 tys. złotych. Aparat wykorzystywany będzie do barwienia preparatów lub próbek histopatologicznych i cytologicznych z materiału pooperacyjnego, pobranego od pacjentów naszej placówki.

Automatyczna barwiarka GEMINI AS firmy ThermoFisher, która kosztowała ponad 139 tys. złotych, zastąpi  kilkunastoletnie, wysłużone i przestarzałe urządzenie.

Kierownik Zakładu Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego dr n. med. Piotr Wandzel wyjaśnia, że nowy aparat posiada kilkadziesiąt programów barwienia dla histopatologii oraz cytologii, stacje do odparafinowania preparatów oraz stacje odczynnikowe i rozładowcze.

– Jego przepustowość to 400 preparatów na godzinę. Można jednocześnie wykonywać barwienie podstawowe HE i barwienia dodatkowe histochemiczne, co w efekcie pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wynik badania histopatologicznego – podkreśla Piotr Wandzel.

Urządzenie posiada będzie również zamknięty system barwienia, eliminujący możliwość wydzielania szkodliwych oparów dla personelu.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.