Zimowa aura tego roku nadeszła ponad dziesięć dni przed początkiem astronomicznej zimy. Na szczęście pojawienie się śniegu i przymrozków nie zaskoczyło drogowców.

Akcja Zima w Bielsku-Białej została oficjalnie się rozpoczęła. Zgodnie z umową na ulicach miasta pracować będą co najmniej 32 specjalistyczne pojazdy. Wraz z pierwszymi opadami śniegu na bielskie ulice wyjechały pojazdy do odśnieżania – pługoposypywarki oraz ciągniki.

W sezonie 2021/2022 zimowe utrzymanie dróg w Bielsku-Białej w zakresie odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej – zgodnie z zawartymi umowami – prowadzić będą: Eurovia Polska S.A., która odpowiada za zimowe utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych, oraz PreZero Bielsko-Biała S.A. (dawny SUEZ), która to firma odpowiada za zimowe utrzymanie pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefie wschodniej i strefie zachodniej. Łącznie mają do odśnieżenia około 620 km ulic.

Dla zimowego utrzymania miasta zgodnie z założonymi standardami firmy dysponują m.in. 12 pługoposypywarkami – do odśnieżania głównych ciągów komunikacyjnych oraz 4 pługoposypywarkami i 27 ciągnikami wyposażonymi w pług i zasobnik do posypywania solą – do odśnieżania pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefach wschodniej i zachodniej. Prócz tego wykonawcy zadania wysyłają na drogi miasta dwa patrole, których głównym zadaniem jest kontrola stanu nawierzchni dróg. Wszystkie wymienione pojazdy wyposażone są w nadajniki GPS pozwalające dyspozytorom kontrolować przebieg tras i określenie ich bieżącej lokalizacji.

Prowadzenie Akcji Zima przez dwie niezależne firmy ma przynieść miastu dodatkowe korzyści. Każda z nich ma swoją oddzielną bazę, własny park maszynowy, magazyny oraz – co najważniejsze – pracowników i podwykonawców. Oznacza to, że w czasie opadów śniegu napełnianie solą zasobników pojazdów będzie się odbywało na raz w dwóch bazach. Skróci się więc czas przebywania pługoposypywarek w magazynie, przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności działań bezpośrednio na ulicach. To samo dotyczy serwisowania sprzętu, jakości nadzoru nad prowadzonymi działaniami etc.

Dwie bazy, osobne magazyny surowców, dwie niezależne dyspozytornie oraz większa liczba dodatkowego sprzętu, mogącego wspomagać działania w razie awarii lub nagłego załamania pogody – to niekwestionowane plusy nowego rozwiązania, zastosowanego przez miasto w rozpoczynającym się sezonie zimowym.
Nadzór nad całością Akcji Zima sprawuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.