Po raz pierwszy w Bielsku-Białej zaprezentowana została kolekcja mody Biała/Everlasting autorstwa mieszkającej i pracującej w naszym mieście Natashy Pavluchenko.

Pokaz odbył się 2 grudnia w Teatrze Polskim w ramach oficjalnego otwarcia pierwszej edycji UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, którego projektantka jest dyrektor programową.

W ideę UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival w Bielsku-Białej publiczność zgromadzoną w Teatrze Polskim wprowadziła rozmowa zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim, dyrektor programową festiwalu Natashą Pavluchenko i przewodniczącym jury konkursu Fusion Rafałem Stanowskim, przedstawicielem Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, partnera wydarzenia.

Podobnie jak historia tego miasta, tak i historia festiwalu modowego, a także geneza kolekcji Biała/Everlasting – wszystko to zaczęło się w jednym miejscu – w dzielnicy Stare Bielsko. Biała inspirowana jest bowiem sztuką sakralną z przepięknego gotyckiego kościoła św. Stanisława z drugiej połowy XIV w. mieszczącego się w Starym Bielsku.

Po sukcesie we Włoszech kolekcji Maria D’Anglona autorstwa Natashy Pavluchenko, stworzonej dla miasta Tursi, do Bielska-Białej przyjechał burmistrz tego miasta Salvatore Cosma. 

– Pojechał z nami na edycję konkursu Miss Polonia do Warszawy, zwiedził Polskę i odwiedziliśmy obecnego tu Adama Ruśnika. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o historii miasta. Adam pokazywał albumy zdjęć. Otworzyłam jeden z nich i zobaczyłam fotografię, która przedstawiała niewiarygodne freski na sklepieniu. I zapytałam co to jest? Na co Adam powiedział – przecież to jest nasz kościół św. Stanisława w Starym Bielsku – opowiadała Natasha Pavluchenko.

– Mijałam ten kościół praktycznie każdego dnia w drodze do pracy i nie wiedziałam, że wewnątrz jest ukryty taki skarb. I tak krok po kroku powstał pomysł stworzenia kolekcji absolutnie przełomowej w mojej karierze modowej. Wszyscy mnie nazywają czarnym projektantem, ja jestem wiecznie czarna, czarne kolekcje, z czernią bardzo ciężko się pracuje, a jako że ostatnie dwa lata były bardzo ciężkie, brakowało mi świeżej energii. I stworzenie kolekcji kompletnie innej – po raz pierwszy w życiu białej – ogromnie mnie ucieszyło. Trzeba było trochę odczarować ten ciężki czas. Tak powstała biała kolekcja – dodała projektantka. 

Kolekcję Biała/Everlasting 2 grudnia po raz pierwszy można było zobaczyć w Bielsku-Białej. Na scenie Teatru Polskiego na początek i na zakończenie recitalu Anny Guzik pt. Bezsenna suknie zaprezentowało dwanaście modelek. W całkowitej bieli prezentowały się niczym anioły. Wszystkie modelki na głowach miały loki przyozdobione jedynie skromnymi opaskami. Całość prezentacji dawała wrażenie ulotności, delikatności i zwiewności, jak ze snu.

Wcześniej, w lipcu tego roku, kolekcja została zaprezentowana w Rzymie podczas wydarzenia AltaRoma, w którym udział brała ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Oczarowana kolekcją zaprosiła Bielsko-Białą do współorganizacji we wrześniu w ambasadzie w Rzymie jubileuszu 30-lecia Trójkąta Weimarskiego. 

– Podjęliśmy się tej organizacji. Pokazy mody Natashy Pavluchenko i muzyka, z którą tam pojechaliśmy, zostały bardzo ciepło przyjęte, o Bielsku-Białej zrobiło się głośno i tam też zrodził się pomysł, aby zorganizować festiwal modowy w naszym mieście, który właśnie się odbywa – mówił z dumą prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.