Organizatorów UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival i wielu festiwalowych gości zgromadziła 2 grudnia sala sesyjna Ratusza w Bielsku-Białej. To za sprawą konferencji prasowej na temat pierwszej edycji odbywającego się w mieście wydarzenia poświęconego modzie i sztuce krawieckiej w wyjątkowym zestawieniu z fotografią, muzyką, tańcem i historią.

Festiwal 1 grudnia rozpoczął wernisaż wystawy prac fotograficznych Michała Obryckiego i Romana Hryciowa pod tytułem Biała w Metrum Jazz Club. 2 i 3 grudnia miały miejsce kolejne wydarzenia.

Na pytanie: Dlaczego festiwal został zorganizowany właśnie w Bielsku Białej? Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski stwierdził, że odpowiedź jest dosyć prosta. Miasto ma bowiem włókiennicze tradycje już od XVI wieku. Ten przemysł w okresie przemian zaginął, ale pozostała silna tradycja.

– Właśnie ta tradycja, a także nasze rzymskie doświadczenia – kiedy to w polskiej ambasadzie uczestniczyliśmy w prezentacji naszego miasta i kolekcji Natashy Pavluchenko – skłoniły nas do organizacji takiego festiwalu. W Rzymie wydarzenie było kierowane na zewnątrz i przyniosło znakomity efekt promocyjny. Dlatego stwierdziliśmy, że szukając tożsamości naszego miasta w modzie i sztuce – bo to festiwal multidyscyplinarny – zorganizujemy coś takiego w Bielsku-Białej. Liczymy, że ta tożsamość będzie oddziaływała też na młodsze pokolenia, bo mamy kłopot z tym, że młodzież, kiedy już wyjeżdża od nas, to nie wraca. A atrakcyjność miasta to nie tylko praca, odpowiednia infrastruktura, nie tylko zapewnienie dobrego pułapu życia, ale też duch miasta. I nad tym duchem pracujemy. UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival jest jednym z takich działań. Świetnie wpisuje się on również w 70-lecie połączenia Bielska i Białej. Bo tutaj słowo łączenie wykorzystujemy w każdym sensie – stwierdził prezydent.

O wyjątkowości pierwszego bielskiego festiwalu modowego mówiła jego dyrektor artystyczna Natasha Pavluchenko. Podkreślała, że to pierwsze takie wydarzenie w Polsce, oparte wyłącznie na artystach związanych ze sobą – modą, która składa się też z fotografii, choreografii, sztuki, projektowania i wielu istotnych składników.

– I łączymy to wszystko razem, na jednej scenie. Na razie raczkujemy, ale ten nasz pierwszy festiwal – uważam – jest mocny, bardzo wartościowy jeśli chodzi o artystów, których prezentujemy. Prezentujemy młodych projektantów, którzy są artystami tworzącymi modę na światowym poziomie – mówię to jako recenzent prac dyplomowych wielu projektantów na polskich uczelniach. Oni ani trochę nie są gorsi od światowego poziomu, a mało kto o nich wie. I bardzo chciałabym iść w tym kierunku, żeby nasze miasto było dla młodych, ale w oparciu o mentorów sztuki – mówiła dyrektor artystyczna UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival.

– Czuję ogromną wdzięczność dla pana prezydenta, dla zarządu naszego miasta, za wrażliwość w stosunku do młodych artystów. Żyjemy w czasach dość specyficznych, a sztuka jest w stanie uratować wiele relacji; sztuka łączy ludzi, a inwestycja w młode pokolenie artystów i pamięć o weteranach sztuki, którzy nadal pracują, są bardzo istotne. To jest główna idea naszego festiwalu – dodała.

Oficjalne otwarcie UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival odbył się 2 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Polskim. Publiczność wysłucha recitalu Anny Guzik pt. Bezsenna połączonego z pokazem mody kolekcji Biała/Everlasting autorstwa Natashy Pavluchenko.

Kolejny festiwalowy dzień – piątek – odbywały się pokazy, warsztaty i showroomy projektantów i artystów.

– To dla mnie osobiście bardzo ważny dzień, dlatego, że będzie on poświęcony przede wszystkim projektantom. Udało nam się skompletować wspaniałą grupę. W ciągu dnia zobaczymy projektantów młodych, którzy są jeszcze studentami – często są to kolekcje zaliczeniowe, regularne odpowiedzi na zadania. Zobaczymy krakowskich projektantów i nasze projektantki bielskie, bardzo utalentowane, które bardzo odpowiedzialnie podeszły do przygotowania kolekcji. Natomiast wieczór należeć będzie do projektantów o nieco wyższym doświadczeniu. Też studentów. Będzie to pokaz niezwykły, po raz pierwszy robimy performatywny pokaz mody z wokalem, tańcem, przepiękną scenografią i reżyserią Jacka Bończyka – reżysera teatralnego, więc to prawdziwy fusion – podsumowała Pavluchenko.

Wśród młodych projektantów zobaczyliśmy min. kolekcje Anny Nowak-Kuryło, Anny Szczygieł, Oliwii Jankowskiej, Andżeliki Ożdżyńskiej czy Anety Łąckiej oraz bielskich projektantek Anny Drabczyńskiej i Eweliny Soboli.

Jednym z elementów UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival był konkurs dla młodych, utalentowanych projektantów mody z całej Polski. Jego jurorka była obecna na konferencji – Maria Christina Rigano (International Couture).

– Jestem bardzo zadowolona, że mogę być częścią jury konkursu dla młodych ludzi i że mogę śledzić drogę kreatywną Natashy Pavluchenko, którą poznałam w Rzymie wiele lat temu i od tego czasu wielokrotnie ze sobą pracowałyśmy przy organizacji pokazów – mówiła Maria Christina Rigano. – Natasha w Rzymie jest bardzo dobrze znana. Jej kreatywność, sposób widzenia mody są bardzo doceniane – mówiła z serdecznością.

Od samego początku pomysłu zorganizowania festiwalu w Bielsku-Białej w pracach temu towarzyszących udział bierze zastępca prezydenta naszego miasta Adam Ruśniak.

– Piękne w tym festiwalu jest to, że my w Bielsku-Białej jesteśmy ludźmi, którzy chcą być ambasadorami idei łączenia, splotów. Nasze miasta się połączyły ze sobą i przy tej okazji połączyło się wiele idei – tych religijnych, kulturalnych, tożsamościowych. Staramy się na bazie dialogu spajać i budować wspólnotę. A ten festiwal powstał na bazie pasji i przyjaźni. Natasha miała w głowie pomysł, żeby stworzyć coś odmiennego niż robią to inni, a my chcieliśmy, żeby się to wydarzyło w Bielsku-Białej. Na bazie spotkań w kreatywnym zespole zbudowaliśmy ten festiwal i dziś on trwa – mówił A. Ruśniak.

Głos zabrali również goście z Włoch. M.in. burmistrz miasta Tursi, gdzie powstała jedna z kolekcji Natashy Pavluchenko, Salvatore Cosma, który dziękował za gościnę.

– Bardzo się cieszę, że będziemy mogli w Bielsku-Białej zobaczyć kolekcję poświęconą naszemu miastu i drugą poświęconą właśnie Bielsku-Białej – mówił burmistrz.

Prezes International Fashion Network Fondation Manuel Ivan Maria Perrotta również dziękował za zaproszenie do Bielska-Białej. Fundacja IFN zajmuje się propagowaniem mody w mediach.

– Przyjechaliśmy tu z kamerą śledzić ten festiwal i żeby powiedzieć światu o tym wydarzeniu. Jesteśmy zachwyceni wspaniałą organizacją – mówił.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.