Wernisaż wystawy wieńczącej projekt

W Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wernisaż podsumowujący realizację zadania pn. „Mistrz Tradycji – Weronika Łacek warsztaty wykonania kabotków i koszul z archaicznym istebniańskim haftem krzyżykowym”.

Celem tego zadania realizowanego w ramach projektu Kultura Ludowa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury było przekazanie spuścizny kultury tradycyjnej jaką jest archaiczny istebniański haft krzyżykowy oraz szycie elementów stroju góralskiego.

W ramach tego zadania zorganizowano warsztaty wyszywania haftem lymieczków i obójków do kabotków oraz zoniedrzy, lymców i znaczków do koszul. Następnie, po warsztatach haftów uczestniczki podjęły się zadania szycia koszul i kabotków. Warsztaty dwa razy w tygodniu przez osiem miesięcy prowadziła hafciarka z Jaworzynki Weronika Łacek – Mistrz Tradycji. 

Uczestniczki poznały technikę archaicznego haftu krzyżykowego, jego ornamentykę  a finalnie mogły nauczyć się krojenia materiału i szycia kabotków i koszul. Efektem było wykonanie przez uczestniczki części stroju góralskiego, które wzbogacą wypożyczalnię strojów regionalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.

W warsztatach uczestniczyło 11 pań z terenu Trójwsi Beskidzkiej w osobach: Agnieszka Macoszek, Barbara Krężelok, Barbara Juroszek, Barbara Juroszek, Ewelina Bocek, Janina Juroszek, Magdalena Wuwer, Marta Szkawran, Marzena Zogata, Natalia Zowada, Weronika Karch

Koordynatorem zadania była Małgorzata Owczarczak.

Gmina Istebna

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.