Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ

30 listopada 2021 roku w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyła się debata inauguracyjno-ewaluacyjna pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ. Bezpieczeństwo Osób Starszych”.

Jej organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie przy współudziale Istebniańskiego Uniwersytetu Seniora. W spotkaniu udział wzięli również Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek, Przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, przedstawiciele Nadleśnictwa Wisła oraz Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, a przede wszystkim funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wiśle i Posterunku Policji w Istebnej.

Spotkanie poprowadził st. asp. Krzysztof Pawlik, który odniósł się do zrealizowanych wniosków z debaty w 2019 roku i zaznajomił zebranych z nowym cyklem debat, podczas których zaprezentowano m.in. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mają możliwość sygnalizowania policji zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu,  Aplikację Moja Komenda – ułatwiającą kontakt z dzielnicowymi czy Program „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Tematem przewodnim debat było przede wszystkim szeroko rozumiane bezpieczeństwo – dotyczące m.in. seniorów w miejscach publicznych. Dzięki różnym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość, aby poszerzyć wiedzę nie tylko na temat lokalnych oczekiwań społecznych, ale i poznać potrzeby mieszkańców.

Wójt Gminy Istebna w swoim wystąpieniu podziękowała za dobrą współpracę z regionalnymi oraz lokalnymi jednostkami Policji, a także za zaangażowanie seniorów w dbanie o bezpieczeństwo. Wspomniała także, iż Gmina Istebna w ostatnim roku podejmowała szereg działań mających wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na terenie naszej gminy.

Do problemów oraz zadań związanych z bezpieczeństwem możemy zaliczyć m.in.:

– zakupiono ze środków gminnych alkomat, który znajduje się na wyposażeniu posterunku w Istebnej; zakupiony w związku z ogromną ilością kierowców poruszających się po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających;

– zorganizowano akcję ODBLASKI wraz z Policją i Radiem Bielsko; kolejna akcja planowana jest na grudzień tego roku;

– po raz pierwszy przeznaczono kilkanaście tysięcy złotych na dodatkowe, płatne patrole policji, które pracowały na terenie gminy od sierpnia do listopada br.;

– poruszono problem niewłaściwego parkowania pojazdów, szczególnie na miejscach dla pojazdów uprzywilejowanych lub dla osób z niepełnosprawnościami;

– wspólna interwencja z z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego na temat zaprzestania przejazdów samochodów ciężkich z budowy drogi szybkiego ruchu na Lalikach.

Gmina Istebna

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.