Pomoże w leczeniu chorób oczu

Ponad 296 tysięcy złotych kosztował aparat OCT, który zainstalowany został w Poradni Okulistycznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to obecnie jedna z najlepszych metod przeprowadzania kompleksowej diagnostyki, w sposób bezinwazyjny i bezbolesny.  

Urządzenie kupione zostało dzięki znacznemu dofinansowaniu z budżetu województwa śląskiego, z którego przekazano na ten cel ponad 220 tysięcy złotych.

Dr Maciej Klepacki, ordynator Oddziału Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego informuje, że nowoczesny aparat dodatkowo wyposażony jest w opcję angiografii OCT.

– To najwyższej klasy sprzęt pomagający w diagnostyce wielu chorób gałki ocznej, między innymi schorzeń siatkówki, w tym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD. Pomaga również w diagnostyce jaskry i schorzeń rogówki – podkreśla Maciej Klepacki.  

Ordynator wyjaśnił, że skany uzyskane nowym aparatem OCT, są bardzo precyzyjne. Specjalista otrzymuje doskonałej jakości obraz badanej części gałki ocznej.


–  Opcja angiografii OCT przyspiesza diagnostykę schorzeń siatkówki. Badanie klasycznej angiografii fluoresceinowej trwa około 30 minut. W tym nowym aparacie trwa zaledwie 5 minut – wyjaśnia lekarz.

Ogromnym atutem nowego urządzenia jest to, że umożliwia badanie pacjentów, u których przeciwwskazane jest podanie dożylne kontrastu.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.