Działania artystyczne w ramach projektu Archipelag myśli realizowali uczniowie bielskich, żywieckich i czechowickich szkół podstawowych oraz licealnych we współpracy z instytucjami kultury. Jego efektem będzie mobilna aplikacja pomagająca wyszukać najważniejsze cytaty z literatury XIX i XX wieku.

Zaproszona do projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach aktorskich prowadzonych przez aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej – Rafała Sawickiego oraz Martę Gzowską-Sawicką. Uczestnicy analizowali dzieła europejskich pisarzy XIX i XX wieku przy pomocy niezbędnych wskazówek do ich interpretacji. Zwieńczeniem warsztatów była rejestracja filmowa wybranych cytatów w wykonaniu młodzieży.

W całym przedsięwzięciu wzięło udział aż 70 uczestników, którzy zaprezentowali łącznie 700 cytatów. Owoc ich pracy będzie można oglądać w aplikacji mobilnej służącej jako narzędzie do wyszukiwania najważniejszych haseł, motywów i cytatów z literatury XIX-XX wieku.


– Aplikacja ukaże się jeszcze w tym roku. Mamy ogromną nadzieję, że stanie się przydatnym narzędziem zarówno dla osób, które zapoznanie się z wybranym utworem mają jeszcze przed sobą, jak i dla tych, które będą chciały go sobie przypomnieć – informowała współorganizatorka projektu Anna Maśka.

W projekcie wzięły udział instytucje: Teatr Polski w Bielsku Białej, filie Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej: Dom Kultury Włókniarzy, Dom Kultury w Mikuszowicach Krakowskich, Dom Kultury w Kamienicy, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.