Czytanie z Korczaka w Banialuce

W Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana rozpoczęły się przygotowania do obchodów 75-lecia istnienia placówki przypadającego w przyszłym roku. Do udziału w nich teatr zaprasza wszystkich chętnych. 21 listopada w Banialuce odbędzie się czytanie performatywne tekstu Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska autorstwa bielszczanina Artura Pałygi.

Czytanie będzie pierwszą przymiarką do wystawienia sztuki w roku jubileuszowym. Reżyserii podjęła się jedna z najlepszych współczesnych reżyserek teatralnych – Anna Augustynowicz.

Dyrektor Banialuki Jacek Popławski informuje, że na działania związane z czytaniem sztuki placówka uzyskała środki z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Napisaliśmy program Banialuka, Korczak, Dom, który dotyczy czytania performatywnego scenariusza napisanego przez Artura Pałygę – sztuki Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska. To preludium do roku jubileuszowego. W przyszłym roku Banialuka będzie miała 75 lat, więc na początku przyszłego sezonu chcemy zrobić wielką premierą. Na razie jednak czytanie performatywne. Artur Pałyga napisał specjalnie dla nas tekst. Reżyserii podjęła się Anna Augustynowicz, muzykę tworzy Jacek Wierzchowski i już w niedzielę o godzinie 18.00 zapraszamy na czytanie, po czytaniu rozmowa. Jesteśmy bardzo ciekawi jak tekst zostanie odebrany. Jest to właśnie etap pracy nad sztuką, takie pierwsze zapoznanie z tekstem, z tematyką i akcentami – mówił J. Popławski.

Zapytany o to, co zawiera tekst, autor sztuki Artur Pałyga nie chciał zdradzać najmniejszych szczegółów.

– Natomiast bardzo bym chciał, żebyście państwo byli na czytaniu i sami usłyszeli – mówił podczas konferencji prasowej w Teatrze Lalek Banialuka. – Chcę podkreślić, jak bardzo to jest ważne dla mnie – to jest mój pierwszy teatr – Teatr Banialuka – pierwszy teatr, do którego chodziłem i teraz stoję tu na tej scenie i zapowiadam czytanie mojego tekstu, który ten teatr u mnie zamówił. To jest dla mnie bardzo poruszające i bardzo o tym myślałem pisząc ten tekst – dodał.

Autor przyznał, że ma dzieci w wieku 9 i 19 lat i starał się tak napisać scenariusz sztuki, aby był on interesujący dla obu latorośli, a tym samym dzieci i młodych ludzi w ich wieku.

– Oczywiście punktem centralnym jest Janusz Korczak. Od momentu, kiedy zadzwonił do mnie Jacek Popławski, zacząłem myśleć o Korczaku i czytać po kolei jego książki. I z tego to się narodziło, ale oczywiście też z tego, jak Korczak funkcjonuje dzisiaj, gdzie dzisiaj byłby Janusz Korczak. Zakazane dzieci… to Korczak dzisiejszy. Bardzo chciałbym, żeby tak to wyszło – podkreślał.

Pałyga z dumą przyznał też, że jest bardzo zadowolony z faktu, że to właśnie Anna Augustynowicz będzie reżyserowała jego sztukę.

– To niezwykła reżyserka, z którą już dwukrotnie współpracowałem. Myślę, że to jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek teatralnych dzisiaj. Niezwykłe jest też to, że ona właśnie tutaj najpierw będzie to czytanie reżyserować, a później zobaczymy… Mam nadzieję, że również sztukę – dodał z uśmiechem.

Rocznica 75-lecia istnienia Teatru Lalek Banialuka zbiega się z okrągłą rocznicą śmierci Janusza Korczaka.

– Korczak – dom – dzieci – wymienia Jacek Popławki – dzieci były bardzo ważne w tym, co się wydarzyło w jego życiu – przecież był dom sierot. Dla nas teatr jest domem, jeśli jeszcze dodamy do tego, że tutaj zaraz obok była bożnica żydowska, to wszystko jest bardzo blisko siebie. Dziecko jako nasz główny odbiorca, jest cały czas w centrum naszej uwagi – tłumaczy zainteresowanie Korczakiem dyrektor.

Jednocześnie podkreśla, że sztuka A. Pałygi nie skupia się na retrospekcji tego co było, czy kim był Korczak.

– Chcieliśmy znaleźć most, przełożenie na to, co dzisiaj, ponieważ to nas interesuje – mieć łączność emocjonalną z widzem, żeby on potrafił siebie odnaleźć siebie i swoje tematy. Dziecko jest cały czas w centrum naszego myślenia przy okazji tego tekstu, jeżeli dodamy jeszcze do historii domu sierot to, co teraz obserwujemy – brutalizację życia, i domowego, i tego jak dzieci wzrastają – w jakich środowiskach, jakim podlegają presjom, napięciom, albo w niedoczasie rodziców, którzy biegają, zastanawiają się nad życiem, chcą zapewnić dzieciom jak najlepszy byt, ale jednak nie mogą poświęcić im tyle czasu i na to miejsce wchodzą różne środowiska to jest to aspekt sztuki – dodał.

W czytaniu performtywnym weźmie udział cały zespół aktorski Banialuki i reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz. Specjalnym gościem dyskusji z twórcami będzie przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Barbara Sochal, moderatorem Janusz Legoń.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.