W piątek, 26 listopada, odbędą się „Wendelinaria”. To szósta już edycja tego seminarium naukowego. Wydarzenie będzie miało miejsce w Rudzicy.

Gościem Specjalnym „Wendelinarii 2021” będzie prof. dr hab. Tadeusz Sławek – wybitny uczony, poeta, tłumacz, eseista, człowiek wielu pasji i zainteresowań, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002.

Po ubiegłorocznej wirtualnej odsłonie wydarzenia Organizatorzy mają nadzieję ponownie spotkać się w murach Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy (ul. Klubowa 124).

Hasło przewodnie tegorocznego seminarium brzmi „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany”.

– Chcemy potraktować sygnalizowane w nim zjawiska w sposób tyleż dosłowny, co metaforyczny. Mobilność i ruchliwość są terminami wielowymiarowymi, zachęcającymi do podejmowania rozmaitych naukowych eksploracji w ramach wielu naukowych dyscyplin – zaznaczają Organizatorzy.

– Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni – i ich społeczne reperkusje – w oczywisty sposób przynaglają do analiz procesów migracyjnych i ich różnych kontekstów. W innej perspektywie znaczenie ludzkiej ruchliwości dobitnie ujawniło się podczas trudów pandemii i związanych z nią obostrzeń. Człowiek jest istotą w ruchu także wówczas, kiedy mierzy się z nowymi wyzwaniami, aktywnie przetwarzając i wzbogacając otrzymany w spadku po poprzednich pokoleniach świat. Zakres możliwych ujęć sygnalizowanej w tematyce problematyki jest otwarty i niezwykle poznawczo obiecujący – czytamy dalej.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Dla osób dojeżdżających z dalszych okolic oferowany jest bezpłatny transport z Bielska-Białej.

Skład Komitetu Organizacyjnego to dr Marcin Biernat, dr Rafał Cekiera, mgr Kamil Cekiera, mgr Damian Świńczyk. Spotkanie organizowane jest przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

W ramach Wendelinarii 2021 odbędzie się również inne wydarzenie o którym tutaj.

Śląska Opinia i Beskid Śląski 24 objęły patronat medialny nad wydarzeniem.

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.