Powiat bielski chce przebadać najmłodszych uczniów pod kątem słuchu

Niedosłuch u dziecka może powodować problemy w nauce, a potem w życiu dorosłym. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej chce przebadać pod tym kątem najmłodszych uczniów z powiatu. Wydział zdrowia opracował program pilotażowy przyjęty przez radnych na ostatniej sesji.

Program obejmuje nie tylko przebadanie ponad 1600 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych z powiatu bielskiego. – Same badania poprzedzą spotkania edukacyjne- prelekcje lekarza z rodzicami. Chcemy ich uczulić na pewne zachowania dziecka, które mogą świadczyć o problemie ze słuchem. Im wcześniej dowiedzą się, że syn czy córka mają niedosłuch, tym więcej mogą potem zdziałać by poprawić sytuację- mówi Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia w starostwie. Na spotkania zostaną zaproszeni także nauczyciele najmłodszych uczniów. Każdy rodzic dostanie informację, gdzie powinien szukać pomocy w leczeniu.

Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów I klas szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego w roku szkolnym 2022/2023 został przewidziany na 2 lata. Całość zostanie przeprowadzona zgodnie ze standardami Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacowany koszt, to ok. 170 tys. zł. Wykonawca zostanie wyłoniony w konkursie.

To pierwszy taki program badań przesiewowych opracowany w całości przez urzędników bielskiego starostwa. Uzyskał on pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, wojewody śląskiego oraz gmin powiatu bielskiego.

Powiat Bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.