Konkurs z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów. W powiecie bielskim odbył się już po raz 10

Najpierw uciskanie serca, a potem pomoc osobie która przewróciła się w piwnicy i uszkodziła sobie bark, a wstając przebiła gwoździem dłoń. Z takimi zadaniami, wykonywanymi na czas zmierzyła się młodzież w finale 10. Powiatowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy.

– Nawet jeśli nie zostaniecie w przyszłości ratownikami medycznymi, to najważniejsze że będziecie wiedzieli jak pomóc – gratulował uczniom starosta bielski Andrzej Płonka.

Do etapu powiatowego zaproszono najlepszych z 15 szkół. Część teoretyczna odbyła się zdalnie- uczniowie odgadywali hasło w wykreślance. Część praktyczną przeprowadzili pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, współorganizatora konkursu w sali sesyjnej. Uczniom towarzyszył opiekun. 

– Zauważamy, jak wielką różnicę robi edukacja. Obecnie młodzi ludzie nie boją podejść się do osoby poszkodowanej. Nie mają żadnych oporów, po prostu podchodzą i potrafią pomóc – mówi Bożena Korzeniewicz, pielęgniarka systemu z bielskiego pogotowia. Potwierdza to Renata Wrzoł, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa. – Nie trzeba ich namawiać do zajęć i tak jest od najmłodszych klas. Chętnie biorą udział w lekcjach, a pewnymi sytuacjami są zafascynowani – mówi nauczycielka.

Trzeba udzielić pomocy drugiemu człowiekowi, bo taki jest wymóg prawny – wątpliwości nie ma Małgosia Tittor ze szkoły podstawowej nr 2 w Ligocie Miliardowicach, która wygrała jubileuszową edycję zmagań. Zwyciężczyni ratowania życia, oprócz lekcji w szkole uczyła się oglądając filmiki na serwisie internetowym You tube. Pierwsze trzy miejsca w konkursie zajęły dziewczyny. Pierwsza była Małgorzata Tittor, druga Nikola Filapek z SP nr 1 im. Synów Pułku w Bystrej, a trzecia Paulina Golec z Niepublicznej SP im. Kard. Karola Wojtyły w Kozach.

Ok. 300 uczniów z siódmych i ósmych klas z 30 szkół podstawowych z powiatu bielskiego wzięło udział w jubileuszowej edycji wydarzenia. Najpierw były eliminacje szkolne, a potem etap powiatowy. Z okazji okrągłej 10 edycji konkursu starosta bielski przyznał nagrody dla 3 placówek, które były najaktywniejsze – najczęściej brały udział i miały najwięcej laureatów. Są to: SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.