Jazz w kolorach jesieni. Startuje 19. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Gwiazdy światowego jazzu, polskie premiery i specjalnej projekty złożą się na program 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, która już w czwartek 18 listopada rozpocznie się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Na początek, 18 listopada o godz. 18.00, Bielskie Centrum Kultury funduje nam spotkanie z jednym z najciekawszych gitarzystów jazzowych – Jakobem Bro i płytą pod tytułem Uma Elmo nagraną dla legendarnej wytwórni płytowej ECM. Płyta przygotowana w 2021 r. przez trio – do którego Jakob Bro zaprosił norweskiego trębacza Arve Henriksena i hiszpańskiego perkusistę Jorge Rossy – zbiera doskonałe recenzje na całym świecie. Jednym z ważniejszych momentów albumu jest utwór To Stanko. Jak mówi sam artysta: Skomponowałem utwór To Stanko, aby uczcić życie i brzmienie Tomasza Stańki, w którego zespole grałem, nagrywałem i z którym koncertowałem na całym świecie przez ponad pięć lat.

Opinię interesującego, żywiołowego młodego pianisty jazzowego ma Vijay Iyer (wg portalu Pitchfork). Wiosną ukazał się w ECM jego najnowszy album Uneasy, nagrany w trio z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawnem Soreyem na perkusji. Materiał z tej płyty usłyszymy w drugiej części festiwalowego wieczoru w BCK 18 listopada. Warto dodać, że niezależnie od kariery muzycznej, Iyer studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale. Obronił także doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego badania obejmowały m.in. percepcję muzyki. Publikuje artykuły w magazynach naukowych. 

Ton trąbki Mathiasa Eicka nazwano na łamach New York Timesa nieskazitelnym i przenikliwym. Na Jazzowej Jesieni – jako pierwsi w Polsce – 19 listopada o godz. 18.00 będziemy mogli usłyszeć na żywo materiał z jego najnowszej ECM-owskiej płyty When We Leave. Norweskiemu trębaczowi towarzyszyć będzie skrzypek Håkon Aase, pianista Andras Ulvo i gitarzysta basowy Audun Erliern oraz perkusista Torstein Lofthus.

Bohater drugiej części piątkowego wieczoru w BCK – saksofonista Maciej Obara – specjalnie dla Jazzowej Jesieni stworzył wyjątkowy wieloosobowy ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. W ten sposób powstał projekt specjalny nazwany Euforila. W BCK usłyszymy ten materiał w wykonaniu sekstetu muzyków: Maciej Obara – saksofon, Tomek Dąbrowski – trąbka, Dominik Wania – instrumenty klawiszowe, Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe, Ole Morten Vagan – kontrabas i Gard Nilssen – perkusja.
Warto podkreślić, że Maciej Obara jako trzeci z Polaków – po Tomaszu Stańce i triu Marcina Wasilewskiego – znalazł się w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records

Trzeci festiwalowy wieczór rozpocznie występ znakomitej pianistki rodem z Bielska-Białej, wychowanki bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i krakowskiej Akademii Muzycznej – Kasi Pietrzko. Zdobywczyni prestiżowej nagrody Mateusz Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2018 przygotowała koncert na duży skład – jazzowe combo i chór – pod hasłem Anxious Beauty.
Przypomnijmy, że Kasia Pietrzko jest pianistką, kompozytorką, aranżerką, liderką zespołów, co w zdominowanym przez mężczyzn świecie jazzowym bywa niełatwe. Jej fonograficzny debiut Forthright Stories z 2017 r. został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i środowisko jazzowe w kraju i za granicą. W ubiegłym roku pianistka ze swoim trio wydała drugi album Ephemeral Pleasures, czyli ulotne przyjemności.
Z Tomaszem Stańką Kasia Pietrzko wystąpiła w walentynkowym koncercie w 2018 roku. Legendarny trębacz wyjątkowo docenił talent Pietrzko, wieścił jej dużą karierę i zapowiadał wtedy dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. 

W drugiej części sobotniego wieczoru swoje siły połączą Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz. Skalpel to duet nujazzowy stworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudłę. Latem 2019 roku z okazji 77. rocznicy urodzin Tomasza Stańki, Skalpel wspólnie z trębaczem Piotrem Damasiewiczem po raz pierwszy zaprezentowali program Music for S. Elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko usłyszymy w BCK 20 listopada w wykonaniu tworzących muzykę elektroniczną Marcina Cichego i Igora Pudły, trębacza Piotr Damasiewicza, kontrabasisty Damiana Kostki, wibrafonisty Piotra Rakowskiego oraz perkusisty Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko BCK zaprasza na koncert z nowego cyklu Foyer Jazz. 20 listopada o godz. 21.00 wystąpi 24-letni kompozytor, aranżer, pianista i trębacz Dawid Broszczakowski, który debiutuje autorskim projektem i płytą zatytułowaną 22. Obok lidera grającego na instrumentach klawiszowych i trąbce grać będą saksofoniści Antoni Kuzak i Michał Sosna, gitarzysta Piotr Mędrzak, basista Patryk Bizukojć i perkusista Grzegorz Kańtoch.

Festiwalowi tradycyjnie towarzysz będzie wystawa prac plastycznych. Tym razem w Galerii Środowisk Twórczych BCK zawisną plakaty znakomitego grafika i plakacisty Jana Młodożeńca.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.