Szpital oświetlony dla wcześniaków

Od początku 2021 roku na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej leczonych było 195 noworodków. 158 z nich to wcześniaki. 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka.  

Wcześniakom przypisano kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom Szpital Wojewódzki dziś wieczorem zostanie podświetlony na fioletowo.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Najmniejsze dziecko uratowane w bielskim Szpitalu Wojewódzkim przyszło na świat w 2005 roku. Dziewczynka urodziła się przed planowanym terminem porodu i ważyła zaledwie 480 gramów. 

W dobie pandemii SARS CoV-2 Oddział Patologii Noworodka funkcjonuje w reżimie sanitarnym.

– Staramy się jednak, aby rodzice pacjentów oddziału  mieli  kontakt ze swoimi dziećmi. Matki i ojcowie, którzy są w pełni zaszczepieni  przeciwko Covid 19, mogą odwiedzać dzieci leczone na oddziale patologii noworodka. – wyjaśnia ordynator oddziału dr Danuta Zimmer. Rodzice, którzy nie szczepili się, przed wejściem na oddział muszą okazać ujemny wynik testu na obecność SARS CoV-2.  

Dr Danuta Zimmer przyznaje, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest trudna nie tylko dla rodziców, którzy nie mogą cały czas przebywać ze swoimi dziećmi, ale również dla lekarzy neonatologów, anestezjologów, pielęgniarek, położnych i całego personelu pomocniczego.

– Nasza praca jest zorganizowana tak, aby zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę, leczenie, a także uchronić je przed zakażeniem SARS CoV-2. – podkreśliła dr Zimmer.

– Specjaliści z oddziału doskonale wiedzą, jak niebezpieczny może być wirus dla noworodków.- U dzieci, także wcześniaków, urodzonych przez matki chorujące na Covid 19, obserwujemy  różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia układu nerwowego, problemy płucne. To efekt niedotlenienia wewnątrzmacicznego, do którego doszło w trakcie ciąży – wyjaśniła dr Zimmer.

Z okazji Dnia Wcześniaka jedna z mam, której dziecko przebywało na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, przekazała własnoręcznie wykonany prezent. Kocyki, czapeczki, pieluchy i poduszeczki przydadzą się w codziennej pielęgnacji maluchów, które na oddziale spędzają  swoje pierwsze tygodnie, a czasami bywa, że i miesiące życia.   

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.