Prace przy ul. Romana Dmowskiego

Ruszyły prace przy przebudowie i adaptacji budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10 w Bielsku-Białej. Po remoncie będzie tam Centrum Seniora, powierzchnie biurowe na wynajem dla młodych przedsiębiorców, zielony dach i ściany z pnącą zielenią, a także Archiwum i Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Roboty rozbiórkowe i demontażowe w budynkach potrwają dłuższy czas. Wykonawca zabezpieczył i ogrodził teren budowy od strony budynków Urzędu Miejskiego oraz ustawił rusztowanie od strony ulicy Dmowskiego. W chwili obecnej trwają roboty rozbiórkowe i demontażowe wewnątrz budynku numer 10. Wykonawca demontuje stropy podwieszane, skuwa tynki oraz demontuje nieczynny osprzęt stalowy.

W adaptowanym obiekcie miejskim przy ul. Romana Dmowskiego 6 ponad 320 m2 powierzchni zajmie Centrum Seniora. Plany przewidują również utworzenie tu sporej powierzchni biurowej na wynajem dla nowych, młodych przedsiębiorców do tzw. coworkingu. Na drugim budynku – przy ul. Romana Dmowskiego 10 – powstanie zielony dach i ściany z zielenią pnącą.

Centrum Seniora będzie zlokalizowane na trzecim piętrze budynku przy ul. Dmowskiego 6. Na kondygnacji znajdą się pomieszczenia administracyjne, do których przeniesie się m.in. Rada Seniorów, będzie działać punkt informacyjny, gdzie osoby starsze będą mogły zasięgnąć informacji o przysługujących im ulgach, podejmowanych w mieście działaniach na ich rzecz czy imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Będzie tu również zaplecze cyklicznych spotkań i powierzchnia szkoleniowo-konferencyjna. Do dyspozycji seniorów planowana jest sala komputerowa służąca do prowadzenia warsztatów i szkoleń z obsługi komputera i poruszania się w sieci, np. przy okazji obsługi konta bankowego. Jedno pomieszczenie zostanie przeznaczone na świadczenie porad przez psychologa i prawnika. Będą też dwa pomieszczenia do zajęć manualnych, pomieszczenia integracyjne, sala do zajęć ruchowych, biblioteka i szatnia. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażony w wygodną windę.

Na przyległym do trzypiętrowego budynku nr 6 – dwupiętrowym obiekcie pod numerem 10 powstanie zielony dach, na który seniorzy będą mieli bezpośrednie wyjście ze swojego centrum. Będzie to tzw. dach intensywny z zielenią niską i średniowysoką, sadzoną w sposób mieszany – tak, aby rośliny tworzyły zróżnicowane kompozycje. Do tego dołączy potrzebna do wypoczynku infrastruktura – m.in. ławki i stoliki.

Parter budynku nr 6 będą zajmowały powierzchnie biurowe do wynajęcia. Na prawie 100 m2 zostanie zlokalizowana strefa coworkingu (z ang. praca razem – możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej). Znajdą się tu sala konferencyjna i sala główna z ośmioma wyposażonymi stanowiskami do pracy, sanitariaty, phonebox – czyli odosobnione miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz strefa automatów vendingowych (sprzedażowych). Z założenia ma być to miejsce rozwoju przedsiębiorczości – nowoczesne i w pełni wyposażone powierzchnie biurowe będą bowiem wynajmowane młodym, nowym podmiotom gospodarczym.

Mniejszy budynek przy ul. Romana Dmowskiego 10 zostanie rozebrany i wybudowany od nowa. 

Inwestycja ma zostać zakończona w przyszłym roku, około 13 miesięcy po podpisaniu umowy.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.