Nowa rzeźba w miejskiej przestrzeni

6 listopada br. przed Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz odbył się preformance, podczas którego uroczyście odsłonięto instalację artystyczną projektu Sztuka współtworzenia. Wydarzeniu towarzyszyły wizualizacje prezentowane na budynku Kubiszówki oraz koncert zespołu Riffertone.

Intrygująca rzeźba przed budynkiem Kubiszówki to efekt wspólnej pracy mieszkańców miasta i artystów Pracowni Stalowe Anioły z Bytomia.

Wszystko zaczęło się od pomysłu na projekt, w ramach którego bielszczanie mieli tworzyć wspólne dzieła. Idea przelana na papier zdobyła uznanie ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została nagrodzona grantem programu Edukacja kulturalna, zdobywając pierwsze miejsce na liście rankingowej wybranych do realizacji projektów.

Przedsięwzięcie obejmowało realizację cyklu plenerowych wydarzeń artystycznych i warsztatów twórczych dla różnych grup społecznych i wiekowych. W ich trakcie tworzono m. in. animacje poklatkowe, budowano miasto w technice asamblażu oraz szyto patchwork z wykorzystaniem techniki mola.

Tworzenie rzeźby, która ostatecznie stanęła przed Kubiszówką, rozpoczęło się od  warsztatów projektowania przestrzennego. Podczas warstatów szukano idealnej formy opowiadającej o wspólnocie i relacjach. Kiedy już artyści nadali tym wspólnym pomysłom ostateczny kształt, w Kubiszówce powstały ceramiczne mozaiki – efekt pracy seniorów, dzieci, młodzieży i całych rodzin, którzy zostali zaproszeni do udziału w kolejnych warsztatach. Sama rzeźba powstała w Pracowni Stalowe Anioły. Po jej posadowieniu przed budynkiem domu kultury, artyści zamontowali na niej wykonane przez bielszczan mozaiki.

Rzeźba przed Kubiszówką jest dziełem metaforycznym. Dla jednych to opowieść o relacjach, dla innych o wspólnych marzeniach, dla jeszcze innych – zachęta do podjęcia dialogu.
Jednak przede wszystkim  – jak mówi autorka projektu, kierownik Kubiszówki Iwona Kusak – jest ona zaproszeniem do wspólnych działań twórczych i współtworzenia kultury miasta.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.